Begu s-a calificat în optimi la Istanbul, Cîrstea a fost eliminată

Tenis de câmp

Sport 24 Aprilie 2018 / 14:08 526 accesări
Irina Begu a revenit în primul set al meciului cu Dalila Jakupovic de la scorul de 2-5

În primul tur al turneului de tenis de câmp de la Istanbul, dotat cu premii în valoare de 250.000 de dolari, Irina Begu (locul 37 WTA și cap de serie numărul 7) a învins-o pe Dalila Jakupovic (Slovenia, 130 WTA), cu scorul de 7-5, 6-0, după o oră şi 45 de minute de joc. În primul set al partidei, Jakupovic a condus cu 5-2, după care Irina a jucat perfect și nu a mai cedat vreun game. În turul secund, Begu o va întâlni pe Christina McHale (SUA, 88 WTA). Prin prezența în optimile de finală, Irina Begu și-a asigurat un cec în valoare de 3.400 de dolari şi 30 de puncte WTA.

În schimb, Sorana Cîrstea (34 WTA și cap de serie numărul 6) a fost eliminată în primul tur de Istanbul de Yulia Putintseva (Kazahstan 83 WTA), care a câștigat meciul cu scorul de 0-6, 6-1, 6-0, după două ore de joc. Cîrstea a început perfect confruntarea cu Putintseva, însă, după un prim set adjudecat la zero, a cedat fără drept de apel în următoarele două seturi. În decisiv, Cîrstea a solicitat intervenția medicului la scorul de 0-3. Pentru participarea la turneul de la Istanbul, Cîrstea va primi un cec în valoare de 2.100 de dolari şi un punct WTA.