Benfica şi AC Milan, primele două sfert-finaliste

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa retur

Sport 07 Martie 2012 / 00:00 508 accesări

Aseară s-au disputat primele două întâlniri din manşa retur a optimilor de finală ale UEFA Champions League la fotbal. La Lisabona, Benfica şi-a îndeplinit obiectivul, învingând cu 2-0 pe Zenit, prin două goluri marcate în prelungirile fiecărei reprize, formaţia portugheză recuperând înfrângerea din tur, scor 2-3. În cealaltă partidă, la Londra, Arsenal a visat frumos la pauză, 3-0 cu AC Milan, după 0-4 în tur, dar în partea a doua a meciului nu s-a mai înscris, astfel că minunea nu s-a produs.

Rezultatele înregistrate aseară: Benfica Lisabona - Zenit St. Petersburg 2-0 (Maxi Pereira 45+1, Nelson Oliveira 90+3) - în tur: 2-3 şi Arsenal Londra - AC Milan 3-0 (Koscielny 7, Rosicky 26, Van Persie 43-pen.) - în tur: 0-4.