Berbecar, locul 4, în finala la paralele, la CE de la Sofia

Sport 25 Mai 2014 / 17:12 147 accesări

Gimnastul Marius Berbecar s-a clasat, astăzi, pe locul 4, iar Andrei Muntean pe locul 6, în finala la paralele, la Campionatul European de la Sofia. Marius Berbecar a fost notat cu 14.966 clasându-se pe locul 4, iar Andrei Muntean a primit nota 14.166 şi s-a clasat astfel pe locul 6. Medalia de aur a fost câştigată de Oleg Verniaev (Ucraina, 15.966), urmat de David Beliavski (Rusia, 15.566) şi olandezul Epke Zonderland (15.533). Tot la seniori, echipa României s-a clasat, sâmbătă, pe locul 7 (252.779 puncte), titlul european revenind Rusiei (267.959). De asemenea, la juniori, echipa României a ratat calificarea în finală, gimnaştii români nereuşind nici calificări la individual-compus sau în finalele pe aparate. La ediţia din 2012 a Campionatului European, România a obţinut medaliile de bronz, după Marea Britanie (aur) şi Rusia (argint).