Beynguard Mangalia a cîştigat “Războiul Stelelor”... la fotbal pe plajă

Sport 18 Iunie 2007 / 00:00 1819 accesări

Ediţia a treia a turneului de fotbal pe plajă “Războiul Stelelor” s-a încheiat ieri, la Mangalia, cu victoria echipei locale CSS Beynguard, care s-a impus în finală în faţa revelaţiei Pandurii Tg. Jiu. Alcătuită din jucători mai puţin cunoscuţi publicului amator de fotbal (Voinea, Şolea, Mihuţ, Brotea), formaţia gorjeană a produs sîmbătă marea surpriză, eliminînd în semifinală pe Dinamo Bucureşti! Singurul gol al partidei a fost înscris pe finalul jocului de către Brotea. Dinamoviştii au trebuit să se mulţumească doar cu poziţia a treia în clasamentul final, după 3-1 în finala mică, disputată împotriva lui CS Mangalia. Au marcat Glonţ, Marian Ivan şi Mara, respectiv Constantinescu. Bogdan Mara, jucător şi în Liga I, la Unirea Urziceni, a primit şi trofeul atribuit celui mai tehnic jucător al competiţiei.

Finala mare a fost dominată clar de formaţia care a cîştigat prima ediţie, dar care anul trecut s-a clasat a treia, CSS Beynguard Mangalia. Aproape în aceeaşi componenţă ca în 2006, avînd în lot mulţi foşti jucători de la Callatis Mangalia (Ghiţă Avram, Iulian Oprea, Viorel Năstase, Neculai Tănasă, Cristinel Niţoi, Bănică Oprea, Erdinci Cogali, Ladislau Pal, Vali Popa), pe Adrian Senin, fostul component al Farului, dar şi pe sponsorul echipei, Nuredin Beynur, CSS Beynguard a cîştigat turneul, după o victorie fără probleme în finală, 4-1 cu Pandurii. Au înscris Senin, Tănasă, Erdinci Cogali şi Iulian Oprea, respectiv Ştefan Nanu. Anul acesta, organizatorii au oferit premii în bani formaţiilor de pe podium: 10.000 RON - locul I, 5.000 RON - locul al II-lea, 2.500 RON - locul al III-lea.