Biatlonista Eva Tofalvi a ocupat locul 21 la 15 km

Jocurile Olimpice de la Soci

Sport 15 Februarie 2014 / 00:00 600 accesări

Vineri, în cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la Soci, România a avut în competiţie şapte sportivi. Cea mai bună evoluţie a reuşit-o biatlonista Eva Tofalvi, care a ocupat locul 21 la 15 km individual, probă în care bielorusa Daria Domraceva a cucerit al doilea său titlu olimpic la Soci. Cu o singură ţintă ratată în poligon, Tofalvi a terminat la patru minute, 11 secunde şi două zecimi de învingătoare şi a realizat cea mai bună clasare pentru România la JO 2014. Ea s-a mai clasat la această ediţie pe locul 22 la sprint şi pe 26 la urmărire.

În proba de coborâre a supercombinatei alpine, Ioan Valeriu Achiriloaie a intrat ultimul în concurs, dar a pierdut controlul schiurilor după un viraj şi a ieşit de pe traseu. Campion olimpic în această probă a devenit elveţianul Sandro Viletta, în vârstă de 28 de ani, schior practic necunoscut până acum, cu o singură victorie în Cupa Mondială, la Super-G-ul de la Beaver Creek din 2011!

În proba de schi fond 15 km clasic, în care elveţianul Dario Cologna a obţinut al doilea titlu olimpic la Soci, Paul Constantin Pepene a ocupat locul 62, având o întârziere de 5 minute, 9 secunde şi şapte zecimi faţă de campion. La startul cursei au fost 91 de sportivi.

Tot vineri a început şi concursul masculin de skeleton, cu primele două manşe. Dorin Velicu se află pe locul 25, din 27 de concurenţi, la 5,17 secunde de lider, Aleksandr Tretiakov (Rusia). Ultimele două manşe vor avea loc sâmbătă. Proba similară feminină s-a încheiat, vineri, cu victoria britanicei Elizabeth Yarnold. Maria Marinela Mazilu nu a reuşit să scape de ultima poziţie în clasamentul final, 20, având o întârziere de 5,73 secunde faţă de învingătoare.

Patinatorul Zoltan Kelemen a evoluat în concursul individual masculin, programul liber, şi a ocupat locul 23 în clasamentul final. Campion olimpic a devenit japonezul Yuzuru Hanyu.

Vineri seară au avut loc şi calificările pentru concursul de sărituri cu schiurile de pe trambulina mare, dar Sorin Iulian Pîtea a ratat calificarea pentru finala de sâmbătă, el clasându-se pe ultimul loc, al 51-lea.