Boxerul Bogdan Juratoni, vicecampion european

Sport 10 Iunie 2013 / 00:00 250 accesări

Pugilistul român Bogdan Juratoni a rămas cu medalia de argint la Campionatele Europene de box de la Minsk, după ce a fost învins la puncte în finala categoriei 75 kg, desfăşurată sâmbătă după-amiază. Irlandezul Jason Quigley şi-a adjudecat prima repriză, în care a lovit mai mult şi mai clar. Juratoni a fost mai activ în runda a doua, în care irlandezul a boxat obstrucţionist. Românul a fost mai bun şi în ultima rundă, când Quigley a arătat evident obosit, dar, în ciuda faptului că Juratoni a fost superior, irlandezul a primit nemeritat decizia la puncte! Arbitrii l-au creditat cu 30-27 în prima rundă şi 29-28 în a treia, boxerul român câştigând doar repriza a doua, cu 29-28. Medaliile de bronz ale acestei categorii le-au revenit ungurului Zoltan Harcsa şi ucraineanului Evgheni Hîtrov.

Juratoni, care va împlini pe 17 iunie 23 de ani, are în palmares şi o medalie de bronz la Mondialele din 2011, de la Baku, iar anul trecut a pierdut în primul tur la JO de la Londra, în faţa uzbekului Abbos Atoev, care a cucerit bronzul. Quigley (22 de ani) este campion european de juniori în 2009 (Szczecin) şi de tineret în decembrie 2012 (Kaliningrad). Ultimul titlu european la box câştigat de un român a fost cel cucerit de Dorel Simion în 1998, tot la Minsk, la categoria uşoară (63,5 kg).

Iată lista completă a campionilor europeni de la Minsk: 49 kg - David Ayrapetyan (Rusia); 52 kg - Andrew Selby (Ţara Galilor); 56 kg - John Joe Nevin (Irlanda); 60 kg - Pavlo Işcenko (Ucraina); 64 kg - Armen Zakaryan (Rusia); 69 kg - Aleksandr Besputin (Rusia); 75 kg - Jason Quigley (Irlanda); 81 kg - Nikita Ivanov (Rusia); 91 kg - Aleksei Egorov (Rusia); +91 kg - Medjidov Magomedrasul (Azerbaidjan).