Boxerul Enver Amiş, locul 2 la Concursul Naţional de toamnă

Sport 21 Septembrie 2012 / 00:00 325 accesări

La Iaşi a avut loc săptămâna aceasta Concursul Naţional de toamnă pentru seniori, un turneu de box al cărui scop a fost selecţia pentru lotul olimpic de perspectivă 2013-2016. Programat iniţial pe durata întregii săptămâni, turneul s-a încheiat după numai două zile, din cauza numărului redus de participanţi. Elocvent este faptul că singurul pugilist constănţean invitat la competiţie, Enver Amiş de la Clubul Sportiv Farul Constanţa, n-a avut cu cine să boxeze la categoria 49 kg! Nevoit să urce la 52 kg, sportivul antrenat de Mihai Constantin a obţinut o victorie în semifinale, apoi a pierdut la puncte finala cu Leonard Curti (CSM Craiova). „A fost un meci spectaculos şi echilibrat, poate cel mai frumos al competiţiei, între doi boxeri care vor merge anul acesta şi la Mondialele de tineret. Curti este un pugilist valoros, iar diferenţa de greutate s-a văzut. Meciurile au fost însă foarte utile, pentru că în această perioadă avem nevoie de cât mai multe astfel de întâlniri grele”, a declarat antrenorul Mihai Constantin.

Enver Amiş a revenit la Constanţa şi îşi continuă pregătirile pentru Campionatele Mondiale pentru tineret (sportivi cu vârsta între 16 şi 18 ani), programate iniţial în Thailanda, la Bangkok, la începutul lunii octombrie. Cum ţara asiatică a renunţat să mai organizeze competiţia, AIBA a stabilit ca gazdă Armenia, astfel că Mondialele vor avea loc la Erevan, în perioada 25 noiembrie-8 decembrie. Clubul constănţean şi FR Box vor încerca să găsească mai multe turnee internaţionale la care să participe Amiş, astfel încât să prindă forma optimă la ora competiţiei din Armenia.