Boxerul Florentin Niculescu a câștigat primul meci susținut la Baku

Jocurile Europene de la Baku

Sport 19 Iunie 2015 / 00:00 597 accesări

Ieri, la Jocurile Europene de la Baku, au evoluat și doi sportivi constănțeni, ambii legitimați la CS Farul. Unul singur a ieșit învingător, boxerul Florentin Daniel Niculescu, care s-a calificat în optimile de finală ale categoriei 64 kg după ce l-a învins la puncte pe spaniolul Johann Eduardo Orozco Ojeda. Niculescu a primit decizia cu 2-0 pentru că unul dintre arbitri a considerat meciul ca egal, din cauza unui avertisment primit de român în repriza a doua. În optimi, Niculescu (27 de ani) îl va înfrunta pe bosniacul Adem Fetahovic (19 ani), duminică, de la ora 18,15. El este al doilea boxer român calificat în optimi, după Răzvan Andreiana (56 kg).

La tenis de masă, jucătoarea constănțeană Elizabeta Samara a ratat calificarea în sferturile de finală ale probei individuale feminine, fiind învinsă cu scorul de 4-3 (7-11, 2-11, 11-9, 7-11, 11-9, 19-17, 11-8) de poloneza de origine chineză Qian Li. Samara, a treia favorită a competiției, a condus cu 3-1 la seturi, dar a cedat după 68 de minute de joc în fața unei adversare incomode, care a avut o revenire spectaculoasă, reușind să câștige ultimele trei seturi ale întâlnirii. Țara noastră nu mai are sportivi în turneele individuale de la Baku.

Ieri, în competiția de gimnastică s-au desfășurat concursurile de individual-compus. Vlad Cotuna s-a clasat pe locul 18, ultimul din finală, iar Laura Jurcă a ocupat locul 9. În finalele individuale masculine, România va fi reprezentată de Marius Berbecar la paralele şi Cristian Băţagă la sărituri, în timp ce la feminin vor concura Andreea Iridon (paralele şi bârnă) și Silvia Zarzu (sol).

La natație, Ioana Cîrjan și Ioana Paștiu, clasate pe locurile 15 și respectiv 21, au ratat calificarea în finala concursului feminin individual de sărituri în apă de la platformă. Primele 12 clasate au obținut calificarea în finala competiției.

La lupte libere, Rareș Chintoan (125 kg) și Adrian Moise (70 kg) au pierdut în optimi de finală, Ivan Guidea (61 kg) a fost învins în recalificări, iar Gheorghiță Ștefan (86 kg) a fost eliminat încă din primul tur.

Ciclistul Andrei Nechita a concurat în proba de contratimp individual și s-a clasat pe locul 33, la opt minute și 19 secunde de învingător, bielorusul Vasil Kiryienka.

România va fi reprezentată azi la volei feminin (ora 7.00, cu Turcia), taekwondo, box feminin și masculin, ciclism, tir cu arcul, gimnastică ritmică, polo masculin și gimnastică aerobică (trei sportivi de la CS Farul, Dacian Barna, Bianca Gorgovan și Lavinia Ioana Panaete, vor evolua în calificări la ansamblu mixt).

PRIMUL CAZ DE DOPAJ ÎNREGISTRAT LA BAKU

Tânărul boxer albanez Rexhildo Zeneli (19 ani) a fost depistat pozitiv în urma unui control antidoping, acesta fiind primul caz de dopaj înregistrat la competiția din Azerbaidjan, a anunțat Comitetul Olimpic European. Zeneli, care urma să debuteze vineri, în cadrul categoriei 60 kg, a fost testat pe 13 iunie, iar rezultatele au relevat prezența unui diuretic, Furosemid, în eșantionul de urină care i-a fost prelevat și trimis apoi pentru a fi examinat la laboratorul din Seibersdorf (Austria), acreditat de Agenția Mondială Antidoping. Imediat după ce au intrat în posesia rezultatelor analizelor, organizatorii au decis să-l suspende din competiție pe pugilistul albanez, al cărui caz urmează să fie analizat de organizațiile internaționale competente.

SPORTIVII DIN AZERBAIDJAN PRIMESC CÂTE 100.000 DE DOLARI PENTRU O MEDALIE DE AUR!

Sportivii din Azerbaidjan care participă la Jocurile Europene 2015 de la Baku vor primi câte un cec în valoare de 100.000 de dolari pentru fiecare medalie de aur cucerită în cadrul acestei competiții. Președintele azer Ilham Aliev a semnat un decret în acest sens, care prevede de asemenea recompense de 50.000 de dolari pentru medaliații cu argint și de 30.000 dolari pentru câștigătorii medaliilor de bronz. Antrenorii tuturor sportivilor care vor urca pe podium vor primi, la rândul lor, recompense financiare. Până miercuri, reprezentanții țării gazdă obținuseră 10 medalii de aur!