Boxul constănţean are doi cadeţi campioni naţionali

Sport 08 Octombrie 2011 / 00:00 690 accesări

Vineri s-au încheiat la Călăraşi Campionatele Naţionale de box rezervate cadeţilor (sportivi născuţi în 1997 şi 1998), competiţie la care cluburile din judeţul Constanţa au participat cu nouă sportivi şi au cucerit şase medalii. Patru dintre boxerii constănţeni au luptat în gala finală, iar doi au coborât învingători treptele ringului, după victorii la puncte în faţa unor pugilişti din Craiova. Ion Dudulică (CS Năvodari, antrenor Ferodin Ablalim) a câştigat titlul naţional la categoria 44,5 kg, după ce l-a învins în finală pe Darius Stanca, în timp ce Ionuţ Petriş (CS Farul Constanţa, antrenori Ilie Dascălu, Mihai Constantin şi Marcelică Tudoriu) s-a impus la categoria 62 kg, în faţa lui Gheorghe Adam. Ceilalţi doi finalişti au rămas cu medaliile de argint, deşi meciurile lor cu boxeri din Călăraşi s-au încheiat la egalitate! Arbitrii de la mese au decis, la preferinţă, ca Ştefan Marcu (CS Farul, 40 kg) să piardă în faţa lui Andrei Bouroşu, iar Flavius Mitran (Callatis Mangalia, antrenor Nicu Chioveanu, 41,5 kg) în faţa lui George Ceparu. Bilanţul delegaţiei constănţene a fost întregit de medaliile de bronz cucerite de Sedal Asan (CS Farul, 40 kg) şi Ianer Ismail (CS Farul, 52 kg). „Aceste şase medalii cucerite la Călăraşi reprezintă un rezultat deosebit pentru boxul constănţean. În clasamentul general pe judeţe, Constanţa a ocupat locul 3, după Călăraşi şi Galaţi”, a declarat arbitrul constănţean Toma Matei, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Box Constanţa, care a fost delegat general al competiţiei.