Brazilia - Argentina, în semifinalele Copa America

Fotbal internaţional

Sport 29 Iunie 2019 / 11:06 613 accesări

Reprezentativa Argentinei s-a calificat în semifinalele Copa America, după ce a învins, vineri seară, în sferturile de finală ale competiţiei, Venezuela, cu scorul de 2-0 (L. Martinez 10, Lo Celso 74). În penultimul act, argentinienii vor întâlni Brazilia, care a trecut de Paraguay, cu scorul de 4-3, după executarea loviturilor de departajare, la finalul timpului regulamentar de joc şi al prelungirilor scorul fiind egal, 0-0. Paraguay a evoluat în zece jucători, din minutul 58, după eliminarea lui Balbuena.

În noaptea de vineri spre sâmbătă, Chile s-a calificat în semifinale, după ce a învins Columbia, la loviturile de departajare, cu scorul de 5-4, la finalul timpului regulamentar de joc şi al prelungirilor scorul fiind egal, 0-0.

Adversara din semifinale a chilienilor va fi câştigătoarea partide Uruguay - Peru, care se va disputa sâmbătă seară, de la ora 22.00 (în direct la Eurosport).

Semifinalele sunt programate la 2 iulie şi 3 iulie. Deţinătoarea trofeului este Chile.