Brazilia a cîştigat Liga Mondială la volei masculin

Sport 28 Iulie 2009 / 00:00 453 accesări

Duminică, la Belgrad, s-a încheiat Liga Mondială la volei masculin, competiţie la care au participat cele mai valoroase echipe din lume. Iată rezultatele complete înregistrate în turneul final: Grupa E: Serbia - SUA 3-0; Rusia - SUA 3-0; Serbia - Rusia 3-1; Grupa F: Cuba - Argentina 3-1; Brazilia - Cuba 3-1; Brazilia - Argentina 3-0. În semifinale, Brazilia a învins Rusia cu 3-0, iar Serbia a depăşit Cuba cu 3-1. Rusia a ocupat poziţia a treia, după ce a cîştigat cu 3-0 finala mică, iar finala mare s-a terminat cu 3-2 pentru Brazilia, după un meci care a durat mai mult de două ore! Ultimul act s-a disputat la Beogradska Arena în faţa a 22.680 de spectatori, record absolut pentru o manifestare sportivă găzduită de această sală. Dacă Brazilia s-a impus pentru a opta oară în această competiţie, Serbia a obţinut a patra medalie de argint, a doua consecutiv. Libero-ul brazilian Sergio a obţinut premiul de 30.000 de dolari cuvenit celui mai bun jucător al finalei.

Serbia, viitoarea adversară a României în turneul de calificare pentru Campionatul Mondial, a utilizat în finală următorii jucători: N. Grbici - Miljkovici, Podrascanin, D. Stankovici, Janici, Nikici şi libero Rosici (au mai intrat Kovacevici, Bjelica, Petkovici, Gerici şi Starovici). În clasamentul celor mai buni jucători ai turneului final, universalul Miljkovici a fost cel mai bun realizator, cu 88 de puncte, al doilea sîrb fiind Nikici, locul 9 cu 41 de puncte. Nikola Grbici a fost declarat cel mai bun ridicător, dar s-a clasat şi pe locul 4 la capitolul blocaje! Reamintim că turneul decisiv pentru calificarea la Mondialul de anul viitor va avea loc în Serbia, între 14 şi 16 august, şi va reuni la start echipele Spaniei, Serbiei, României şi Estoniei. Primele două clasate se vor califica la turneul final din Italia.