Brazilia, calificare cu emoţii în finala Copei America

Sport 12 Iulie 2007 / 00:00 617 accesări

Echipa naţională a Braziliei s-a calificat în finala Copei America, după ce a învins, miercuri, la Maracaibo, în faţa a 42.000 de spectatori, cu scorul de 7-6 (2-2, 2-1) după loviturile de departajare, reprezentativa Uruguayului, în semifinalele competiţiei. La finalul celor 90 de minute de joc scorul a fost egal, 2-2 (Maicon 13, Baptista 45+9 - Forlan 45+4, Abreu 70). Cum la Copa America nu se dispută prelungiri, s-a trecut direct la loviturile de departajare pentru stabilirea formaţiei calificate în finală. Au înscris Robinho, Juan, Gilberto Silva, Diego şi Gilberto pentru brazilieni, respectiv Scotti, Gonzalez, C. Rodriguez şi Abreu pentru uruguayeni. Au ratat Afonso şi Fernando (Brazilia), şi Forlan, Pablo Garcia şi Lugano (Uruguay). Partida a fost întreruptă pentru 12 minute în prima repriză din cauza unei pene de curent.

Brazilia va întîlni, duminică, în finala Copei America, învingătoarea semifinalei dintre selecţionatele Argentinei şi Mexicului, partidă care s-a disputat noaptea trecută, la Puerta Ordaz. Învinsa acestei semifinale va întîlni, sîmbătă, Uruguayul în finala mică.

Au evoluat formaţiile - Brazilia (antrenor Carlos Dunga): Doni - Maicon, Alex, Juan, Gilberto - Mineiro, Gilberto Silva, Josue (73 Fernando), Baptista (73 Diego) - Vagner Love (79 Afonso), Robinho; Uruguay (antrenor Oscar Washington Tabares): Carini - Lugano, Scotti, D. Rodriguez (46 Gonzalez) - Pereira, Perez (75 Gargano), Pablo Garcia, C. Rodriguez, Fucile - Forlan, Recoba (46 Abreu).