Brazilia, Italia şi Cuba au rămas neînvinse

Volei feminin

Sport 14 August 2008 / 00:00 549 accesări

Brazilia a devenit ieri prima echipă calificată în sferturile de finală ale turneului olimpic de volei feminin, după o victorie fără drept de apel în faţa Serbiei, scor 3-0 (25-15, 25-13, 25-23). Sud-americancele nu au cedat nici un set pînă acum, în trei meciuri, şi se anunţă ca mari favorite la titlu. Meciul cu Italia, de duminică, va stabili cîştigătoarea grupei B, din care vor mai ajunge în sferturi Serbia şi Rusia. Celelalte rezultate de ieri: Italia - Algeria 3-0; Rusia - Kazahstan 3-0 (prima victorie a campioanei mondiale). De remarcat că Italia, deşi a odihnit titularele, s-a impus în primul set cu un incredibil 25-7(!), următoarele două încheindu-se 25-20 şi 25-12. Clasament: 1. Brazilia 6 p; 2. Italia 6 p; 3. Serbia 5 p; 4. Rusia 4 p; 5. Kazahstan 3 p; 6. Algeria 3 p.

După victoria cu 3-2 în faţa Chinei, campioana olimpică en-titre, Cuba a luat o serioasă opţiune pentru cîştigarea grupei A. Echipa gazdă a condus cu 2-0 la seturi (25-18, 25-14) şi a trecut pe lîngă victorie în setul al patrulea, cînd a irosit două mingi de meci! Cubanezele au egalat după 25-23 şi 32-30, iar în tie-break au avut nervii mai tari şi s-au impus cu 15-13. Alte rezultate: SUA - Venezuela 3-1; Japonia - Polonia 3-2.

Clasament: 1. Cuba 6 p; 2. China 5 p; 3. SUA 5 p; 4. Japonia 5p; 5. Polonia 3 p; 6. Venezuela 3 p.

Turneul masculin continuă astăzi cu etapa a treia din faza grupelor: Italia - Venezuela; China - Japonia; Bulgaria - SUA (ora 15.00); Germania - Egipt; Brazilia - Rusia (ora 7.30); Serbia - Polonia (ora 9.30).