Brazilia, noua campioană mondială la handbal feminin

Sport 23 Decembrie 2013 / 00:00 610 accesări

Reprezentativa de handbal feminin a Braziliei a devenit aseară, la Belgrad, campioană mondială, după ce a învins cu 22-20 (13-11), în finala mare a competiţiei, Serbia, în faţa de 20.000 de spectatori. Tot ieri s-a disputat şi finala mică a CM din Serbia, medalia de bronz revenind Danemarcei, care a învins, cu 30-26 (12-15), Polonia. Naţionala României a fost învinsă, la 15 decembrie, în optimile de finală, de Polonia, cu 31-29 (13-17). Handbalistele tricolore au încheiat Grupa D preliminară pe locul secund, rezultatele fiind următoarele: 27-17 cu Tunisia, 32-13 cu Australia, 23-26 cu Germania, 21-17 cu Ungaria şi 29-23 cu Cehia. Obiectivul echipei antrenate de Gheorghe Tadici a fost calificarea în sferturile de finală.

Clasamentul final al CM din Serbia este următorul: 1. Brazilia, 2. Serbia, 3. Danemarca, 4. Polonia, 5. Norvegia, 6. Franţa, 7. Germania, 8. Ungaria, 9. Spania, 10. ROMÂNIA, 11. Muntenegru, 12. Coreea de Sud, 13. Olanda, 14. Japonia, 15. Cehia, 16. Angola, 17. Tunisia, 18. China, 19. Argentina, 20. Congo, 21. Paraguay, 22. Algeria, 23. Republica Dominicană şi 24. Australia.

În 2011, titlul mondial a fost câştigat de Norvegia, România ocupând locul 13. Ediţia din 2015 a Campionatului Mondial de handbal feminin va avea loc în Danemarca.