Brazilia şi SUA domină voleiul la Beijing!

Sport 23 August 2008 / 00:00 511 accesări

Finale identice în turneele olimpice de volei de la Beijing: Brazilia - SUA! După ce fetele au obţinut o surprinzătoare calificare în finală, după un sec 3-0 în dauna Cubei, americanii au eliminat Rusia după un “thriller” de cinci seturi în compania Rusiei. În acest caz însă, SUA a confirmat că este echipa momentului în voleiul masculin şi că succesul din Liga Mondială, obţinut în iulie chiar la Rio de Janeiro, unde a învins Brazilia, în semifinală, cu 3-0, nu a fost întîmplător! Ball, Stanley, Priddy şi compania au cîştigat primele două seturi cu 25-22 şi 25-21, însă Rusia nu cedează niciodată! Kosarev şi Mihailov au “bombardat” terenul advers din ambele linii, trimiţînd meciul în tie-break după 27-25 şi 25-22. Însă omul nr. 1 al ruşilor pe atac, tînărul universal Maxim Mihailov (20 de ani), a obosit în ultimul set şi s-a oprit “doar” la 31 de puncte realizate pe atac! Serviciile lui Stanley au măsurat 118 km/h, punînd la grea încercare preluarea adversă în tie-break, iar punctul decisiv l-a adus centrul Lee, cu un blocaj care a stabilit scorul final: 15-13 în ultimul set şi 3-2 în partidă. SUA nu a mai jucat finala Jocurilor Olimpice din 1988, cînd devenea campioană la Seul, iar după 20 de ani adversară îi va fi Brazilia, deţinătoarea titlului olimpic şi campioana mondială a ultimelor două ediţii. Foarte experimentată, Brazilia lui Giba, Andre Heller, Marcelinho, Andre Nascimento sau Gustavo Endres a trecut fără emoţii peste un prim set pierdut în semifinala cu Italia, scor 25-19. Măcinată de accidentări, “squadra azzurra” a cedat pasul în parţialele următoare, iar sud-americanii s-au impus cu 3-1, după 25-18, 25-21 şi 25-22, în această reeditare a finalei olimpice de la Atena.

Finalele turneului feminin, Cuba - China (ora 7.30) şi Brazilia - SUA (ora 15.00), au loc sîmbătă, iar cele masculine, Rusia - Italia (ora 5.00) şi Brazilia - SUA (ora 7.00), se vor disputa duminică.