Bronz la Naționale pentru floretistele cadete de la CS Farul Constanța

Sport 14 Februarie 2017 / 20:51 635 accesări
Floretista constănțeană Raluca Drăghici (a doua din dreapta) a făcut parte din echipa României care a câștigat Cupa Satu Mare - Memorialul „Ecaterina Stahl”

Săptămâna trecută, la Satu Mare, a avut loc faza finală a Campionatelor Naționale de floretă feminin pentru cadete și cadeți. La proba pe echipe a cadetelor au participat șase cluburi, printre care și CS Farul Constanța, formație alcătuită din Raluca Drăghici, Teodora Băloiu, Theodora Ion și Elena Nurciu. Sportivele antrenate de Mihaela Ion au învins în sferturi echipa ACS Balestra 2, scor 45-36, iar în semifinale au cedat în fața floretistelor de la Steaua București, scor 24-45. În disputa decisivă pentru bronz, CS Farul a trecut de CS Satu Mare la diferență de o singură tușă, scor 43-42. În finala mare, Steaua a învins-o pe CSTA București cu scorul de 45-21.

În competiția individuală, Raluca Drăghici a obținut medalia de bronz, fiind învinsă în semifinală de viitoarea campioană, Rebeca Cîndescu (Steaua), cu scorul de 15-8. În sferturi, scrimera constănțeană a dispus cu 15-4 de Anne-Marie Briciu (CSTA). Iată și pozițiile ocupate de celelalte floretiste de la CS Farul: Teodora Băloiu - 12; Elena Nurciu - 23; Theodora Ion - 26. Au participat 27 de sportive.

Tot la Satu Mare, după cele patru zile de concurs ale Naționalelor, a avut loc Cupa Satu Mare - Memorialul „Ecaterina Stahl”, ediția a VIII-a, la floretă feminin, care a contat și ca etapă din Circuitul European de cadete. Au participat 17 echipe, dintre care șase ale României, iar România 1, în componența Anca Săveanu (Steaua), Raluca Drăghici (CS Farul), Rebeca Cîndescu (Steaua), Andreea Gheorghe (Steaua), a cucerit medalia de aur, după 45-36 în finala mare cu Letonia. România 2, cu Teodora Băloiu (CS Farul) în componență, a ocupat locul 6. La individual, Drăghici s-a clasat pe locul 21, iar Băloiu pe 46. Următoarea competiție importantă la nivel internațional este Campionatul European de cadeți și juniori de la Plovdiv (Bulgaria), din perioada 28 februarie - 9 martie.