Bucurie la Atena

Sport 18 Iunie 2012 / 00:00 306 accesări

Mii de fani greci au ieşit pe străzile capitalei Atena şi ale altor oraşe importante din Grecia, sâmbătă seară, pentru a sărbători calificarea naţionalei lor în sferturile de finală ale EURO 2012. Pe străzile din Grecia, ţară afectată de o teribilă criză economică, nu s-a mai sărbătorit astfel din 2004, an în care naţionala elenă a câştigat Campionatul European. Numeroşi greci s-au strâns în principalele pieţe şi parcuri ale ţării, unde meciul dintre Grecia şi Rusia, scor 1-0, a fost difuzat pe ecrane uriaşe. Strigăte de bucurie au însoţit golul căpitanului Giorgos Karagounis, spre finalul primei reprize. La finalul meciului, fanii au putut urmări şi interviuri cu preferaţii lor. La Varşovia, bucuria grecilor contrasta cu tristeţea fanilor ruşi. „Sunt fericit, a fost un meci foarte frumos”, a spus la ieşirea de pe Stadionul Naţional Christofer Mandalis, un grec din Salonic. Michalis Papadopoulos, un student elen, consideră că victoria aduce linişte Greciei: „Situaţia Greciei nu este bună. Mulţi oameni sunt trişti dar în această noapte suntem fericiţi”. „Mâine (n.r. - duminică) au loc alegerile, dar nimeni nu se gândeşte la asta. Ne gândim doar la următorul meci”, a spus şi Teo Vogdanos, şef la un restaurant cu specific elen din Varşovia. De cealaltă parte, Piotr, un suporter rus, nu ezită să îşi critice naţionala. „Este foarte simplu: cine nu ştie să joace pierde. Nu e niciun mister”. „S-a terminat. Plecăm acasă, ca de fiecare dată. Echipa noastră nu ştie să joace. 4-1 cu Cehia a fost o întâmplare”, a constatat cu tristeţe şi Igor Goşkov, un suporter rus venit de la Ekaterinburg.