Buzărnescu, în turul al treilea la Londra

Tenis de câmp

Sport 04 Iulie 2018 / 15:34 473 accesări
Mihaela Buzărnescu nu a avut emoții în meciul din turul secund de la Wimbledon (sursa foto: Facebook Mihaela Buzărnescu)

Miercuri, la Wimbledon, în turul al doilea la simplu feminin, Mihaela Buzărnescu (locul 28 WTA) a învins-o pe Katie Swan (Marea Britanie, locul 207 WTA, beneficiara unui wild card), cu scorul de 6-0, 6-3, după o oră şi 15 minute de joc, în timp ce Sorana Cîrstea (locul 51 WTA) a pierdut, surprinzător, întâlnirea cu Evgeniya Rodina (Rusia, locul 120 WTA), cu scorul de 6-1, 3-6, 3-6, după o oră şi 38 de minute de joc. Cîrstea va primi un cec în valoare de 63.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA, în timp ce Buzărnescu şi-a asigurat un cec în valoare de 100.000 de lire sterline şi 130 de puncte WTA. În turul al treilea, Buzărnescu va înfrunta câștigătoarea din partida Karolina Pliskova (Cehia, locul 8 WTA) - Victoria Azarenka (Belarus, locul 87 WTA).

La dublu, Ana Bogdan (România) și Kaitlyn Christian (SUA) s-au calificat în turul secund, după ce au trecut de perechea Yingying Duan (China) / Aliaksandra Sasnovich (Belarus), scor 6-3, 6-4, după o oră şi 12 minute de joc, iar următoarele adversare vor fi învingătoarele din meciul Irina Begu / Mihaela Buzărnescu vs Daria Gavrilova (Australia) / Vera Lapko (Belarus). Bogdan și Christian și-au asigurat un cec în valoare de 17.750 de lire sterline şi 130 de puncte WTA.