Buzărnescu s-a calificat în turul secund, Halep şi-a aflat adversara de la Roma

Tenis de câmp

Sport 14 Mai 2019 / 18:54 648 accesări
Simona Halep o va întâlni pe Marketa Vondrousova

În primul tur al turneului de categorie Premier 5 de la Roma, pe tabloul principal de simplu, Mihaela Buzărnescu (locul 29 WTA) a eliminat-o pe letona Jelena Ostapenko (locul 27 WTA). Buzărnescu s-a impus în primul set, cu scorul de 6-2, şi conducea cu 5-4 şi 15-0 în setul al doilea, atunci când Ostapenko a abandonat. În primul set, Ostapenko a solicitat intervenţia medicului, care i-a luat tensiunea. În turul secund, Buzărnescu o va înfrunta pe Julia Goerges (Germania, locul 18 WTA). Buzărnescu şi-a asigurat un cec în valoare de 15.330 de euro şi 60 de puncte WTA.

Tot marţi, în primul tur, Irina Begu (locul 113 WTA, jucătoare venită din calificări) a pierdut întâlnirea cu rusoaica Daria Kasatkina (locul 21 WTA), cu scorul de 2-6, 6-7 (5/7), după o oră şi 35 minute de joc. Begu a ratat trei mingi de set, una la scorul de 5-2, iar celelalte la scorul de 5-3, în setul secund. Pentru prezenţa în turneul de la Foro Italico, Begu va primi un cec în valoare de 7.879 de euro şi 31 de puncte WTA.

La dublu, în primul tur, perechea formată din Raluca Olaru (România) şi Darija Jurak (Croaţia) a fost învinsă de surorile taiwaneze Hao-Ching Chan şi Latisha Chan, favoritele numărul 7 câştigând cu scorul de 3-6, 6-0, 10-5, după o oră şi 19 minute de joc. Olaru şi Jurak vor primi un cec în valoare de 4.724 de euro şi câte un punct WTA.

HALEP - VONDROUSOVA, ÎN TURUL AL DOILEA

Simona Halep (locul 2 WTA) va evolua direct în turul secund la Roma, iar adversara a fost stabilită marţi. Marketa Vondrousova (Cehia, locul 44 WTA) a trecut de Barbora Strycova (Cehia, locul 40 WTA), cu scorul de 1-6, 6-4, 7-6 (7/4), după două ore şi 33 de minute de joc, urmând să o întâlnească pe tenismena constănţeană.

Singura confruntare dintre Halep şi Vondrousova a fost în luna martie a acestui an, în optimile de finală de la Indian Wells, Vondrousova câştigând cu scorul de 6-2, 3-6, 6-2.