Ca Steaua '86

Fotbal / Liga Campionilor, Grupa E: Dinamo Kiev - Steaua 1-4

Sport 15 Septembrie 2006 / 00:00 670 accesări

Reîntîlnirea Stelei cu Liga Campionilor, după o pauză de 10 ani, a fost mai placută decît şi-ar fi imaginat orice stelist. Poate cu exceptia lui Gigi Becali, care îşi anunţase jucătorii că nu îi va premia decît dacă înving la Kiev. Steaua lui Olăroiu de miercuri seară a amintit de Steaua ’86, adică de echipa care îşi spulbera fără emoţii adversarii. Campionii României au instalat liniştea pe "Olimpicul" din Kiev după doar trei minute, cînd Ghionea a fructificat cornerul lui Cristocea. Rebrov a lăsat impresia că poate relansa partida cînd a egalat în min. 16, însă Steaua a impus pînă la pauză un avantaj liniştitor. Mai întîi Badea a punctat (min. 24) amintind de ziua fastă din meciul cu Standard, pentru ca Dică să transforme impecabil o lovitură liberă (min. 43). Steaua a învăţat din "Lecţia Middlesbrough" şi a ieşit la joc şi în partea a doua. Astfel, în urma unui contraatac declanşat de Nicoliţă, Dică a consfinţit rezultatul final în min. 79 cu o execuţie de toată frumuseţea. Dinamo Kiev Steaua s-a încheiat 1-4, iar Steaua va primi pe 26 septembrie vizita lui Lyon din postura de lideră a Grupei E pentru că francezii au trecut doar cu 2-0 de Real Madrid.

Au evoluat formaţiile - Dinamo Kiev (antrenor Anatoli Demianenko): Şovkovski - Markovic (61 Moreno), Rodolfo, Rodrigo, Nesmaşnîi - Gusev, Yussuf - Correa (59 Belkevich), Rincon, Rebrov (73 Otalvaro) - Şaţkih; Steaua (antrenor Cosmin Olăroiu): Carlos - Saban, Ghionea, Goian, Neşu - Nicoliţă, Paraschiv, Lovin, Cristocea (74 Opriţa) - Dică (81 Ov. Petre), V. Badea (70 Thereau). Au arbitrat: Paul Allaerts - Peter Hermans, Eric Thiry (toţi din Belgia).

Victoria Stelei a fost celebrată în mai multe oraşe din ţară, Constanţa nefăcînd nici ea excepţie de la această regulă, suporterii sărbătorind aşa cum se cuvine superba victorie a campioanei României.