Cadou pentru Brazilia

Fotbal / CM, Grupa A: BRAZILIA - CROAŢIA 3-1

Sport 13 Iunie 2014 / 00:00 640 accesări

Arena Corinthians din Sao Paulo a găzduit aseară meciul de deschidere al Mondialului brazilian. Confruntarea dintre Brazilia şi Croaţia a fost una atractivă, încheiată în cele din urmă cu succesul gazdelor, care au primit un cadou... “aşteptat” din partea arbitrului japonez Yuichi Nishimura.

Fără Mandzukic, suspendat în primul joc de la turneul final, Croaţia a tras un semnal de alarmă prin Olic, în min. 7, iar peste patru minute a deschis scorul. Olic a centrat de pe partea stângă şi Marcelo a trimis mingea în propria poartă din marginea careului mic. Brazilia a ameninţat poarta lui Pletikosa prin Oscar, în min. 22, iar egalarea a survenit în min. 29. Neymar, care cu două minute mai devreme a fost iertat de o eliminare pentru un cot aplicat lui Modric, a şutat plasat şi balonul s-a furişat în poartă lângă bara laterală. Repriza a doua nu a mai avut multe faze de poartă, iar golul al doilea pentru gazde a fost marcat de acelaşi Neymar, în min. 71, din penalty, după ce Fred l-a păcălit pe arbitru într-un duel cu Lovren, căzând teatral în interiorul careului. Iar în primul minut al prelungirilor, Oscar l-a mai învins o dată pe Pletikosa, stabilind rezultatul final: Brazilia - Croaţia 3-1 (Neymar 27, 71-pen., Oscar 90+1 / Marcelo 11-autogol).

Au evoluat - Brazilia (antrenor Luiz Scolari): Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva (cpt.), David Luiz, Marcelo - Luiz Gustavo, Paulinho (63 Hernanes) - Hulk (68 Bernard), Oscar, Neymar (88 Ramires) - Fred; Croaţia (antrenor Niko Kovac): Pletikosa - Srna (cpt.), Corluka, Lovren, Vrsaljko - Perisic, Modric, Rakitic, M. Kovacic (61 Brozovic) - Olic, Jelavic (78 Rebic). Cartonaşe galbene: Neymar, Luiz Gustavo / Corluka, Lovren.