Calificare compromisă pentru voleibalistele constănţene

Volei (f) / Cupa României, semifinală, manşa tur: CS Volei 2004 Tomis Constanţa - Dinamo Bucureşti 2-3

Sport 26 Februarie 2009 / 00:00 603 accesări

Visul de a ajunge în finala Cupei României pare să se fi spulberat pentru CS Volei 2004 Tomis Constanţa, care a cedat ieri, în Sala Sporturilor din Constanţa, cu scorul de 2-3 (25-19, 19-25, 25-14, 25-21, 11-15), în prima manşă a semifinalei disputate în compania celor de la Dinamo Bucureşti. Înfrînte cu 3-0 în partida din campionat, voleibalistele constănţene sperau să obţină revanşa, însă oaspetele au venit la Constanţa hotărîte să ia o opţiune importantă în vederea calificării. Partida a început în favoarea echipei constănţene, care şi-a adjudecat primul set cu 25-19, după ce a reuşit să se desprindă pe finalul parţialului. Situaţia a fost egalată însă repede de bucureştence, care, după ce au preluat conducerea la cel de-al doilea time-out tehnic, 14-16, s-au distanţat treptat pe tabela de marcaj, impunîndu-se cu 25-21. Cu toate astea, Tomisul a făcut instrucţie cu vicecampioana României în următorul set şi părea că poate încheia partida după ce parţialul a fost adjudecat cu 25-14. Dinamo a apăsat pe acceleraţie exact cînd avea nevoie şi a trimis partida în setul decisiv după 25-21. Căzute psihic, gazdele nu au mai putut ţine piept unei echipe căreia i-a funcţionat aproape tot pe final de partidă, erorile la preluare şi la serviciu făcînd ca partidă să fie cîştigată de Dinamo, care s-a impus în ultimul set cu 11-15. „Dinamo a fost echipa mai puternică. Nu am reuşit să le ţinem piept decît în două seturi, greşelile noastre făcînd diferenţa. Nu cred că este deja decisă calificarea. Deşi va fi dificil, sperăm să putem întoarce acest scor”, a declarat antrenorul Tomisului, Aleksandar Boskovic. Returul va avea loc săptămîna viitoare, la Bucureşti, pînă atunci ambele echipe urmînd a susţine cîte o partidă în campionat. Au evoluat: - CS Volei 2004 Tomis Constanţa (antrenor Aleksandar Boskovic): Simanic - Livingston, Cîrstoiu-Gavrilescu, Ciobanu, Mahon, Radostina-Chiţigoi şi Pristavu - libero (au mai jucat: Vîlcu, Bobi şi Necula); Dinamo Bucureşti (antrenor Marian Constatin): Szekelyova - Dugandzic, Sokolova, Hatinova, Marcovici, Hâncu şi Cigic –libero (au mai jucat Neaga şi Radu). În cel de-al doilea duel din cadrul semifinalei Cupei României, CSU Metal Galaţi a învins Unic Piatra Neamţ cu scorul de 3-0.