Calificare dramatică pentru Callatis

Fotbal / Cupa României, turul 4: CALLATIS MANGALIA - FC FARUL CONSTANŢA 5-4 (1-1, d.p. şi lovituri de la 11 m)

Sport 24 August 2011 / 00:00 2307 accesări

Callatis Mangalia s-a calificat în faza a 5-a a Cupei României la fotbal după ce a eliminat, după prelungiri şi executarea loviturile de la 11m, vechea rivală Farul Constanţa. Meciul de ieri, disputat la Mangalia, a fost lipsit de orice fel de spectaculozitate, ambele formaţii evoluând extrem de modest. Cu destule nume noi faţă de formulele cu care au început sezonul în Liga a II-a, Callatis şi Farul au oferit 120 de minute de chin suporterilor celor două echipe, pentru care probabil doar emoţiile loviturilor de departajare i-au ţinut până târziu în tribunele stadionului din Mangalia. Farul a deschis scorul prin Stăncioiu, care a transformat o lovitură liberă de la aproximativ 18 m cu largul concurs al portarului Dragne. Callatis a încercat să revină repede pe tabelă, dar Doicaru şi Kamara nu au găsit cele mai bune soluţii din situaţii favorabile. Gazdele au egalat în min. 55, prin Kamara, care a reluat mingea cu capul de la marginea careului mic, după o centrare a lui Bolat. Nu s-a mai întâmplat nimic notabil până la finalul timpului regulamentar, doar prestaţia foarte slabă a centralului Ionel Ivan, care a ţinut să iasă mereu în evidenţă. După alte două reprize de prelungiri s-a trecut la executarea loviturilor de la 11m, unde Callatis a avut nervii mai tari, deşi a ratat primul penalty prin căpitanul Floricel. Jucătorii lui Marian Pană au ratat însă două lovituri de la 11m, în timp ce Mangalia a transformat toate celelalte penalty-uri rămase şi s-a calificat cu scorul general de 5-4 în faza următoare a competiţiei. La loviturile de departajare au marcat: Iordache, Bolat, Cojenel, Bardu / Pătulea, Sascău, I. Posteucă. Au ratat: Floricel / Stăncioiu şi Buzea.

„Un meci foarte greu, am întâlnit o echipă de tradiţie şi bucuria este cu atât mai mare cu cât am putut să o eliminăm. Aveam nevoie de o victorie de moral înaintea confruntării de sâmbătă, de la Buzău. Nu avem ca obiectiv această competiţie, dar ne dorim partide cât mai bune şi, dacă se poate, să aducem la Mangalia o formaţie din Liga 1“, a declarat la final Cristi Bardu, cel care a marcat penalty-ul decisiv pentru Mangalia.

Au evoluat - Callatis (antrenor Marin Barbu): Dragne - Floricel, Damian, Răvoiu, Miron - Bardu, Cojenel, Erdinci Cogali (46 Bolat), Kamara - Doicaru (46 Şt. Iordache), Calagi (67 Crăciun); Farul (antrenor Marian Pană): Cernea - Ştefoi (63 L. Dobre), I. Posteucă, Stegaru, Sascău - Chehaia (66 Ivanovici), Păduraru (66 Buzea), Stăncioiu, I. Lupu - Paraschiv, Pătulea. Cartonaşe galbene: Dragne, Floricel, Damian, Cojenel, Răvoiu, Crăciun / Paraschiv, Dobre, Sascău. Au arbitrat: Ionel Ivan (Brăila) - Valentin Cristea (Călăraşi) şi Florin Burlacu (Urziceni).