Calificare dramatică pentru vicecampioana mondială

Fotbal / Turneul final al CM, optimi de finală: OLANDA - MEXIC 2-1

Sport 30 Iunie 2014 / 00:00 258 accesări

Vicecampioana mondială en titre continuă să-şi respecte blazonul, obţinând a patra victorie consecutivă la turneul final al Campionatului Mondial din Brazilia. Este drept, a fost una dramatică, cu goluri venite în minutele 88 şi 94! Dar Olanda a meritat calificarea, fiind echipa care a dominat jocul cu Mexic, disputat aseară, la Fortaleza şi a a avut mai multe ocazii. Prima repriză a fost modestă, dominată de europeni, dar mexicanii au semnat cele mai clare ocazii - două şuturi din afara careului, prin Dos Santos şi Salcido şi unul de la 6 m prin acelaşi Dos Santos, toate parate de Cillessen. Dar prima repriză s-a încheiat cu o nouă gafă de arbitraj, Proenca adăugându-se unei lungi liste de gafeuri. Van Persie a recuperat o minge în terenul advers, i-a pasat lui Robben, care a intrat în careu şi a fost... lovit, la interval de câteva secunde, de doi fundaşi mexicani, fără ca arbitrul să indice penalty-ul cuvenit! Repriza secundă a debutat mai bine pentru americani, care au înscris rapid printr-un şut de la mare distanţă al lui Dos Santos. Olanda s-a văzut nevoită să atace şi a făcut-o bine, portarul Ochoa devenind omul meciului pentru mexicani! Până în min. 88, când Sneijder a înscris de la marginea careului, după o pasă a lui Huntelaar (încă o dată schimbările lui Van Gaal s-au dovedit inspirate!). Olanda a continuat să atace şi o nouă incursiune a lui Robben s-a soldat cu un penalty, de data asta acordat de Proenca! Huntelaar a transformat cu siguranţă şi Olanda a obţinut victoria şi calificarea în sferturi unde va avea un adversar mult mai accesibil. Scor final: Olanda - Mexic 2-1 (Sneijder 88, Huntelaar 90+4-pen. / Dos Santos 48).

Au evoluat - Olanda (antrenor Louis van Gaal): Cillessen - Verhaegh (56 Depay), De Vrij, Vlaar, Blind - Wijnaldum, De Jong (9 Martins Indi 9Kuyt - Robben, Sneijder, Van Persie (76 Huntelaar); Mexic (antrenor Miguel Herrera): Ochoa - Aguilar, Rodriguez, Rafa Marquez, Moreno (46 Reyes), Layun - H. Herrera, Salcido, Guardado - Dos Santos (61 Aquino), Peralta (75 J. Hernandez). Cartonaşe galbene: Aguilar, Rafa Marquez, Guardado. Partida a fost arbitrată la centru de portughezul Pedro Proenca.