Calificare fără emoţii pentru Argentina

Optimi de finală: Argentina - Mexic 3-1 (Tevez 26, 52, Higuain 33 / J. Hernandez 71)

Sport 28 Iunie 2010 / 00:00 379 accesări

N-a fost loc de surprize în optimea de finală găzduită aseară de stadionul “Soccer City” din Johannesburg. Mexicanii au încercat să infirme calculele hârtiei, care îi dădeau ca favoriţi pe argentinieni, şi au atacat încă din start. În min. 9, Salcido a şutat violent de la 30 m, în transversala porţii lui Romero, iar în minutul următor Guardado a tras alături. Cu Messi des controlat la picioare, inclusiv de coechipierul său de la Barcelona, Rafa Marquez, Argentina s-a apropiat foarte rar de careul advers, pentru că Mexicul lui Aguirre s-a blocat perfect. A fost nevoie de o gravă eroare de arbitraj pentru ca sud-americanii să deschidă scorul, în min. 26: Messi a trimis spre poartă şi Tevez a împins mingea în plasă, cu capul, însă din ofsaid! În min. 33, scorul a devenit 2-0. Osorio a greşit în preajma propriului careu, Higuain a interceptat, a driblat portarul şi a trimis în poarta goală. Mexicanii au căzut psihic, iar Tevez (min. 37) şi Higuain (min. 42, cap pe lângă poartă din poziţie ideală) au ratat majorarea scorului.

După pauză, mexicanii au dominat teritorial, dar golul a căzut tot în poarta lui O. Perez: şut superb Tevez, de la 20 m, în vinclul porţii adverse: 3-0. Atacantul lui Manchester United a ratat tripla în min. 58, când a fost deposedat în ultimul moment. Mexicul a forţat pe atac, însă J. Hernandez a trimis pe lângă poartă cu capul (min. 63), iar Demichelis a respins de pe linia porţii un şut al lui Barrera (min. 70), Romero fiind depăşit. Până la urmă, “aztecii” au înscris un meritat gol de onoare, prin acelaşi J. Hernandez, care, în min. 71, a stabilit şi scorul final: 3-1 pentru Argentina. În sferturi, echipa lui Maradona va întâlni Germania, pe 3 iulie, la Bloemfontein.

Au evoluat - Argentina (antrenor Diego Maradona): Romero - Otamendi, Burdisso, Demichelis, Heinze - M. Rodriguez (87 Pastore), Mascherano, Di Maria (79 Gutierrez) - Messi - Tevez (69 Veron), Higuain; Mexic (antrenor Javier Aguirre): O. Perez - Osorio, Fr. Rodriguez, R. Marquez, Salcido - E. Juarez, Torrado, Guardado (61 Franco) - Dos Santos, J. Hernandez, Bautista (46 Barrera). Cartonaş galben: R. Marquez. Au arbitrat: Roberto Rossetti - Paolo Calcagno şi Stefano Ayroldi (toţi din Italia), rezervă: Jerome Damon (Africa de Sud).