Calificare fără glorie pentru englezi

Grupa B: Anglia - Trinidad & Tobago 2-0

Sport 16 Iunie 2006 / 00:00 1113 accesări

Garnisită cu vedete de talie mondială, reprezentativa Albionului a fost la un pas să se facă de ruşine în faţa unor anonimi, veniţi la turneul final mai mult ca să vadă Europa. Cu nevestele în tribună, Beckham şi compania au părut deranjaţi că trebuie să calce pe acelaşi gazon cu nişte jucători de liga a treia şi aroganţa era cît pe ce să-i coste. Chiar şi aşa, Owen ar fi putut deschide scorul încă din minutul 6, dar atacantul lui Newcastle nu a găsit ţinta din centrul careului. În ciuda dominaţie aparente a englezilor, ocaziile mari la poarta lui Hislop s-au lăsat aşteptate pe tot parcursul primei reprize. Abia în final, Crouch s-a desprins de marcaj, dar reluarea din voleu la centrarea lui Beckham a fost penibilă. Cu nasul pe sus, elevii lui Sven Goran Eriksson au tremurat în ultimul minut înainte de pauză, cînd Paul Robinson a ieşit aiurea la o centrare. Mingea a fost trimisă de Stern John cu capul spre poarta goală, însă John Tery a salvat echipa de la primirea primului gol la acest turneu final. 0-0 la pauză şi tehnicianul suedez s-a gîndit la păţania conaţionalilor săi, ţinuţi în şah de “piraţii” din Caraibe.

La reluare, englezii au riscat tot şi s-au aruncat în atac, dar nu tot nu au reuşit să desfacă “lacătul” lui Beenhakker. Forţat de scorul de pe tabela de marcaj, Eriksson l-a aruncat în luptă şi pe Wayne Rooney, la primul joc după fractură de la piciorul drept, dar şi pe Lennon, declanşînd asaltul pe partea dreaptă a atacului. Presiunea constantă i-a obosit pe caribieni şi ocaziile au început să apară la poarta lui Hislop. În două rînduri, Lampard a trecut pe lîngă deschiderea scorului, dar ori l-a nimerit pe portarul advers, ori a trimis pe lîngă poartă. Pe contraatac, atacanţii lui Beenhakker au încercat să dea lovitura, dar le-a lipsit concentrarea la finalizare. Emoţiile englezilor s-au rispit în minutul 83, cînd Crouch şi-a plasat lovitura de cap sub transversală, reuşind primul gol pentru naţionala Angliei într-un meci oficial. Avantajul s-a dublat în ultimul minut de joc, cînd Steven Gerrard a trimis o “torpilă” de la 18 metri la colţul lung. Învinşi, Yorke şi compania au ieşit din scenă cu fruntea sus, golul lui John Stern cu călcîiul din prelungiri putînd candidata la reuşita turneului. Păcat că atacantul lui Trinindad & Tobago s-a aflat în ofsiad şi golul a fost anulat de centralul Toru Kamikawa. Victoria a transformat Anglia în cea de-a treia treia echipă calificată în optimi, după Germania şi Ecuador.

Au evoluat formaţiile - Anglia (antrenor Sven Goran Eriksson): Robinson - Carragher (58 A.Lennon), Ferdinand, Terry, A.Cole - Beckham, Lampard, Gerrard, J.Cole (75 Downing) - Crouch, Owen (58 Rooney); Trinidad & Tobago (antrenor Leo Beenhakker): Hislop - Gray, Sancho, Lawrence, Theobald (85 Wise) - Edwards, Birchall, Yorke, Whitley - K.Jones (70 Glenn), S.John. Au marcat: Crouch 83, Gerrard 90. Cartonaşe galbene: Lampard/ Theobald, Whitley, K.Jones, Hislop, Gray. Au arbitrat: Toru Kamikawa (Japonia) - Yoshikazu Hiroshima (Japonia) şi Kim Dae Young (Coreea de Sud).