Calificare in extremis pentru Anglia

Grupa C: Slovenia - Anglia 0-1 (Defoe 23)

Sport 24 Iunie 2010 / 00:00 356 accesări

Anglia a învins la limită Slovenia, scor 1-0, şi s-a calificat în optimile de finală ale CM, însă Gerrard şi compania au ţinut să se joace şi de această dată cu inimile suporterilor. Cum victoria era singura variantă care le asigura calificarea în faza următoare a competiţiei, Capello a fost nevoit să împrospăteze atacul, trimiţându-l pe Defoe alături de Rooney, pentru a mări viteza acţiunilor ofensive şi a pune astfel mai multă presiune pe apărarea adversă. Mutarea s-a dovedit extrem de inspirată, Defoe reuşind, în min. 23, să reia în poartă balonul centrat de Milner. Peste şapte minute, Anglia putea să-şi majoreze diferenţa, însă Defoe şi Gerrard nu au reuşit să-l învingă pe S. Handanovic. În repriza a doua, Anglia s-a mulţumit să apere acest fragil avantaj, incursiunile spre poarta slovenă devenind din ce în ce mai puţine odată cu trecerea timpului. De partea cealaltă, Slovenia a avut şi ea şansele ei de a înscrie, însă ori intervenţiile de ultim moment ale apărării engleze, ori impreciziile lui Novakovic şi Dedic au salvat Anglia de la un gol care ar fi eliminat-o de la turneul final. La 1-0, ambele echipe erau calificate, deoarece în cealaltă partidă din grupă, Slovenia - SUA scorul era încă egal, 0-0, iar ultimul fluier al arbitrului aducea satisfacţie şi pe chipul formaţiei lui Matjaz Kek. Doar pentru câteva momente însă, pentru că americanii au punctat în prelungiri şi au scos Slovenia de pe taboul optimilor. Anglia merge mai departe şi chiar dacă jocul echipei lui Capello nu o îndreptăţeşte să spere la titlul suprem, orice este posibil. Jucătorul partidei a fost desemnat Jermain Defoe.

Au evoluat - Slovenia (antrenor Matjaz Kek): S. Handanovic - Brecko, Suler, Cesar, Jokic - Birsa, Radosavljevic, Koren, Kirm (79 Matavz) - Novakovic, Ljubijankic (62 Dedic); Anglia (antrenor Fabio Capello): James - Johnson, Upson, Terry, A. Cole - Gerrard, Barry, Lampard, Milner - Rooney (72 J. Cole), Defoe (86 Heskey). Cartonaşe galbene: Jokic, Birsa, Dedic / Johnson. Au arbitrat: Wolfgang Stark - Jan-Hendrik Salver şi Mike Pickel (toţi din Germania), rezervă: Joel Aguilar (El Salvador).