Calificare istorică pentru Gaz Metan

Fotbal / UEFA Europa League, turul 3 preliminar, manşa retur

Sport 05 August 2011 / 00:00 514 accesări

Astăzi, de la ora 14.30, în Elveţia, la Nyon, este programată tragerea la sorţi a partidelor din play-off-ul UEFA Europa League. În urnă se vor afla cinci echipe româneşti, Dinamo, Steaua şi Rapid, din postura de cap de serie, dar şi FC Vaslui şi Gaz Metan Mediaş. Partidele din play-off-ul UEL se vor disputa pe 18 august (turul) şi 25 august (returul).

Aseară, în manşa retur a turului al 3-lea preliminar al UEL, Dinamo s-a impus în Croaţia, cu 2-1 (Dănciulescu 7, C. Munteanu 26 / Golubar 14), în disputa cu NK Varazdin, după 2-2 în tur, la Bucureşti. Iar la Mediaş, după 1-1 în tur, Gaz Metan a eliminat echipa germană FSV Mainz 05. După cele 90 de minute regulamentare de joc şi cele 30 de minute de prelungiri scorul a fost tot egal, 1-1 (Bawab 62 / M. Risse 31), astfel că au urmat loviturile de departajare, la care formaţia antrenată de Cristi Pustai s-a impus cu 4-3. Portarul Pleşca a devenit eroul partidei, apărând ultimele două lovituri, iar Bawab a fructificat ultima lovitură pentru Gaz Metan.