Calificare istorică pentru Ghana

Optimi de finală: SUA - Ghana 1-2, după prelungiri (Donovan 62-p. / K. Boateng 5, A. Gyan 93)

Sport 28 Iunie 2010 / 00:00 285 accesări

Chiar dacă nu a reuşit să treacă nici măcar de faza grupelor, sârbii vor avea totuşi pe cineva în sferturile de finală ale competiţiei. Este vorba de selecţionerul Milovan Rajevac, care, împreună cu naţionala Ghanei, s-a calificat între cele mai bune opt formaţii ale Campionatului Mondial. Performanţa reprezintă o premieră pentru fotbalul ghanez, care se află doar pentru a doua oară la un turneu final, după experienţa din 2006, când s-a oprit în optimi. Partida cu SUA a început cum nu se poate mai bine pentru ultima reprezentantă a Africii în competiţie, Kevin Boateng învingându-l pe Howard, cu un şut plasat. După alte câteva situaţii bune pentru ghanezi de a înscrie până la pauză, partea secundă a aparţinut americanilor, care s-au apropiat din ce în ce mai mult, iar în min. 62 au restabilit egalitatea, după ce Dempsey a fost faultat în careu, iar Donovan a transformat cu precizie lovitura de la 11 m. Şi cum până la finalul celor 90 de minute nu s-a mai înscris, în ciuda numeroaselor ocazii la cele două porţi, s-a trecut, pentru prima oară la acest turneu final, la cele două reprize suplimentare de prelungiri. Şi, la primul contraatac din prelungiri, Asamoah Gyan a pătruns în careu şi l-a învins cu un şut sub transversală pe Howard. Până la final nu am mai consemnat decât încercările disperate ale americanilor de a restabili din nou egalitatea, însă ghanezii au reuşit să conserve un rezultat care îi califică, în premieră, în sferturile de finală, acolo unde vor întâlni, pe 2 iulie, naţionala Uruguay-ului. „Sunt copleşit. Este o victorie imensă. Ghana este în primele opt echipe ale lumii. A fost un meci foarte dificil. Ambele formaţii meritau să câştige. Băieţii ştiu să abordeze o competiţie importantă. Au demonstrat acest lucru şi în luna ianuarie, la Cupa Africii pe Naţiuni, când au ajuns în finală fără opt jucători importanţi“, a spus, la final, antrenorul Milovan Rajevac. Jucătorul partidei a fost desemnat ghanezul Ayew.

Au evoluat - SUA (antrenor Bob Bradley): Howard - Cherundolo, DeMerit, Bocanegra, Bornstein - Dempsey, M. Bradley, Clark (31 Edu), Donovan - Altidore (91 Gomez), Findley (46 Feilhaber); Ghana (antrenor Milovan Rajevac): Kingson - Pantsil, John Mensah, Jonathan Mensah, Sarpei (73 Addy) - Inkoom (113 Muntari), Annan, K. Boateng (78 Appiah), Asamoah - A. Ayew, Gyan. Cartonaşe galbene: Clark, Cherundolo, Bocanegra / Jonathan Mensah, A. Ayew. Au arbitrat: Viktor Kassai - Gabor Eros, Tibor Vamos (toţi din Ungaria), rezervă: Michael Hester (Noua Zeelandă).