Calificare lejeră pentru voleibalistele constănţene

Volei (f) / Cupa CEV, 16-imi de finală, manşa retur: ARUJI ANORTHOSIS FAMAGUSTA - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 0:3

Sport 15 Decembrie 2010 / 00:00 597 accesări

CS Volei 2004 Tomis Constanţa s-a calificat în optimile de finală ale Cupei CEV la volei feminin, după o dublă victorie obţinută în duelul cu formaţia cipriotă Aruji Anorthosis Famagusta. Aseară, în returul desfăşurat la Limassol, voleibalistele constănţene nu au lăsat loc de vreo surpriză, la care adversarele visau după setul cucerit în tur, când a fost 3:1 pentru vicecampioana României. În deplasare, jucătoarele antrenate de Darko Zakoc şi Constantin Alexe nu le-au dat nicio şansă adversarelor, s-au impus la zero, iar scorul pe seturi este edificator: 25:7, 25:14, 25:17. O diferenţă de valoare clară, care ne scuteşte de alte comentarii.

„Ne-am dorit să obţinem încă o victorie, ca să nu ajungem la setul de aur, şi am obţinut-o. Fetele au fost foarte concentrate şi s-au mobilizat după înfrângerea de la Bacău, iar victoria a fost obţinută fără niciun fel de emoţie. Sper să reuşim un parcurs cât mai lung în Cupele Europene”, a declarat după meci antrenorul principal Darko Zakoc. „Suntem mulţumite de această victorie scurtă, fără probleme. Adversarele nu ne-au mai surprins cu nimic faţă de meciul de la Constanţa, unde au reuşit să câştige un set. Astăzi (n.r. - marţi) ne-am impus jocul şi ele nu au avut replică”, a spus şi Georgeta Ciobanu, care a jucat ieri primul meci oficial întreg de când a revenit la echipa constănţeană, ea neavând drept de joc în campionat decât din retur.

Antrenorii Darko Zakoc şi Constantin Alexe au utilizat ieri următoarele jucătoare: Neaga - Trică, Gavrilescu, Ciobanu, Nemţanu, Majstorovic şi Vujovic - libero. Au arbitrat Blaz Markelj (Slovenia) şi Slavisa Manojlovic (Serbia).

În optimile de finală ale Cupei CEV, formaţia constănţeană va avea ca adversară pe Kralovo Pole Brno (Cehia) sau pe Enion MKS Dabrowa Gornicza (Polonia). În tur, polonezele s-au impus în deplasare cu 3:1. Returul are loc astăzi, de la ora 20.00. Dubla manşă din optimi este programată chiar la începutul lunii ianuarie! Meciul tur se va juca la Constanţa, în Sala Sporturilor, pe 4, 5 sau 6 ianuarie, iar returul pe 11, 12 sau 13 ianuarie.