Calificare ratată în ultima secundă de HC Dobrogea Sud

Handbal masculin / Cupa EHF

Sport 12 Octombrie 2019 / 19:59 946 accesări
Victoria a venit pentru HCDS, însă numărul golurilor marcate în deplasare a decis calificarea (sursa foto: Facebook HC Dobogea Sud Constanta)

HC Dobrogea Sud Constanţa a fost la o aruncare de prezenţa în turul al treilea al Cupei EHF la handbal masculin, duelul cu echipa maghiară Csurgoi KK fiind pierdut din cauza numărului mai mic de goluri marcate în deplasare. Sâmbătă, în manşa retur din turul secund, HCDS s-a impus pe terenul adversarei, cu scorul de 21-19, la pauză 9-9, însă victoria cu scorul de 24-22 din tur, de la Constanţa, a permis formaţiei Csurgoi KK să obţină calificarea. HCDS a condus cu patru goluri, 19-15, cu şase minute înaintea finalului, iar Chikovani părea să fi înscris golul decisiv, însă defensiva nu a putut bloca aruncarea din ultima secundă a formaţiei gazdă.

Evoluţia handbaliştilor pregătiţi de Djordje Cirkovic şi George Buricea a fost mult mai bună decât în celelalte partide şi tocmai de aceea gustul amar al unei victorii europene este mai accentuat.

Portarul Iancu a avut 18 intervenţii salvatoare, iar golurile echipei noastre au fost marcate de Malinovic 5, Chikovani 5 (1x7m), Csog 5g (1x7m), Nikolic 3, Simovic 1, Rotaru 1 și Andrei 1; au mai jucat: Vasile, Chiuffa, Omar şi Nistor.