Calificare rezolvată !

Fotbal / Europa League, turul 3 preliminar: Steaua - Motherwell 3-0

Sport 31 Iulie 2009 / 00:00 378 accesări

Steaua a reuşit aseară cea mai concludentă victorie din campania sa în Europa League, învingînd la scor de neprezentare, 3-0, echipa scoţiană Motherwell. Partida a fost dominată copios de jucătorii pregătiţi de Cristiano Bergodi, aceştia punînd în pericol poarta scoţiană încă din primele minute. Lipsa de concentrare la finalizare sau intervenţiile de ultim moment ale fundaşilor scoţieni au făcut ca tabela să rămînă intactă pînă în min. 31, atunci cînd Craigan a deviat în proprie poartă după o lovitură de colţ. Două minute mai tîrziu, Surdu a obţinut o lovitură de la 11m, însă Goian l-a evidenţiat pe portarul Ruddy. Avea să fie totuşi 2-0 pînă la pauză, Bănel Nicoliţă înscriind din interiorul careului după o combinaţie care i-a mai avut în prim-plan pe Grzelak şi Stancu. În min.60, acelaşi polonez Grzelak, intrat încă din min. 26 în locul accidentatului Szekely, avea să strecoare o minge printre picioarele unui fundaş advers şi apoi să centreze perfect pentru Stancu, care de la 7-8 metri, a îndeplinit o simplă formalitate. Un succes clar care rezolvă în mare măsură ecuaţia calificării, astfel că meciul retur din Scoţia, ce va avea loc pe 6 august, ar putea fi o simplă excursie pentru stelişti.

Au evoluat - Steaua (antrenor Cristiano Bergodi): Tătăruşanu - Golanski, Goian, Baciu, Ninu - 25. Onicaş, A. Ionescu - Szekely (26 Grzelak), Nicoliţă (87 Ochiroşii) - Stancu, Surdu (72 Bibişkov); Motherwell (antrenor Jim Gannon): Ruddy - Saunders, Craigan, Hutchinson, Reynolds - Coke, Jennings (76 Murphy) - Humphrey (55 O\'Brien), Forbes (37 Hammel), Slane - Sutton. Cartonaşe galbene: Ninu \'73 / Craigan \'78. Meciul a fost condus de o brigadă de arbitri din Turcia, cu Cuneyt Cakir la centru, ajutat la cele două linii de Tarik Ongun şi Selcuk Kaya.