Calificare senzaţională pentru Partizan şi Sporting

Fotbal / UEFA Champions League, play-off, manşa retur

Sport 26 August 2010 / 00:00 516 accesări

Play-off-ul UCL a adus uriaşe surprize în disputele de marţi seară, marile perdante fiind RSC Anderlecht şi FC Sevilla, cotate mult mai bine decât adversarele lor. Belgienii obţinuseră un 2-2 în Serbia şi se puteau califica la orice victorie şi la egaluri de 0-0 şi 1-1. A fost, însă, 2-2, brazilianul Cleo făcând un meci mare pentru Partizan. La penalty-uri s-au impus oaspeţii, care au obţinut o calificare meritată. Revelaţia sezonului trecut din Portugalia, Sporting Braga, a trecut de FC Sevilla cu două victorii, lucru pe care nu l-a reuşit FC Barcelona în Supercupa Spaniei! Sheriff a jucat de la egal la egal cu campioana Elveţiei, dar pe final a cedat, moldovenii putând invoca şi arbitrajul ostil. Aproape de calificare a fost şi Red Bull, care avut o repriză la dispoziţie pentru a mai înscrie un gol. Meciul din Italia a fost copie la indigo a celui din Germania! Gazdele au dominat 90 de minute şi au înscris de trei ori, iar oaspeţii au înscris în prelungirile partidei. Dar Werder a jucat mai bine în cele 30 de minute suplimentare şi a obţinut o calificare meritată. Rezultate: RSC Anderlecht - Partizan Belgrad 2-2 (Lukaku 64, Gillet 71 / Cleo 15, 53), 2-3 la penalty-uri, în tur 2-2; Sheriff Tiraspol - FC Basel 0-3 (Streller 74, Frei 80, 87), în tur 0-1; Hapoel Tel Aviv - Red Bull Salzburg 1-1 (Zahavi 90 / Couglas 42-autogol), în tur 3-2; UC Sampdoria - Werder Bremen 3-2, după prelungiri (Pazzini 8, 13, Cassano 85 / Rosenberg 90, Pizarro 100), în tur 1-3; FC Sevilla - Sporting Braga 3-4 (Fabiano 60, Navas 84, Kanoute 90 / Matheus 31, Lima 58, 85, 90), în tur 0-1.

Astăzi, la Monaco, are loc tragerea la sorţi a grupelor UCL, de la ora 19.00, în urnă urmând să fie şi campioana României - CFR Cluj.