Calificarea se va decide pe “Santiago Bernabeu”

Fotbal / UEFA Champions League, semifinale, manşa tur: BAYERN MUNCHEN - REAL MADRID 2-1

Sport 18 Aprilie 2012 / 00:00 474 accesări

Aseară, la Munchen, Real Madrid a pierdut la limită duelul din manşa tur a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal, 1-2 cu Bayern. Cum returul este programat la Madrid, peste o săptămână, pe 25 aprilie, trupa lui Jose Mourinho poate face pasul în finala care se va disputa la Munchen, un succes cu 1-0 fiind suficient. Ribery a deschis scorul pentru Bayern în prima repriză, Mesut Ozil a egalat după pauză, iar golgeterul Mario Gomez şi-a făcut, din nou, datoria, aducând victoria în tabăra gazdelor. Scor final: Bayern Munchen - Real Madrid 2-1 (Ribery 17, M. Gomez 90 / Mesut Ozil 53).

Au evoluat - Bayern (antrenor: Jupp Heynckes): Neuer - Lahm (cpt.), J. Boateng, Badstuber, Alaba - Luiz Gustavo, Schweinsteiger (61 T. Muller) - Robben, Kroos, Ribery - M. Gomez; Real (antrenor: Jose Mourinho): Casillas (cpt.) - Arbeloa, Pepe, S. Ramos, F. Coentrao - Xavi Alonso, Khedira - Di Maria (79 Granero), Mesut Ozil (69 Marcelo), Cr. Ronaldo - Benzema (84 Higuain). Cartonaşe galbene: Badstuber, Robben, Lahm / Xavi Alonso, F. Coentrao, Di Maria, S. Ramos, Higuain, Marcelo. Partida a fost arbitrată de o brigadă engleză avându-l la centru pe Howard Webb.