Calificări dramatice pentru finaliste

Fotbal / UEFA Europa League, semifinale, manşa retur

Sport 03 Mai 2014 / 00:00 710 accesări

Chiar dacă n-au fost prea spectaculoase, partidele retur din semifinalele UEFA Europa League au fost pline de dramatism! La Torino, oaspeţii au făcut un joc excelent, reuşind un egal de aur, şi asta în condiţiile în care au evoluat în 10 oameni din min. 67 (Perez - cartonaş roşu) şi fără fundaşul Garay în ultimele zece minute, accidentat grav de Pogba, în condiţiile în care lusitanii terminaseră schimbările! Dar Benfica a demonstrat că este o echipă în formă - fiind neînvinsă în actuala ediţie a UEL (în toamnă a jucat în UCL) - şi că intenţionează să câştige tot ce se poate în acest final de sezon - a luat deja titlul în Portugalia şi s-a calificat în finalele Cupei Portugaliei şi Cupei Ligii din Portugalia. Final la fel de dramatic şi la Valencia, acolo unde echipa gazdă anulase avantajul andaluzilor până la pauză! Apoi Mathieu a înscris golul al treilea, care părea să fie al calificării. Dar oaspeţii au reuşit să dea lovitura la ultima fază de joc, Mbia înscriind dintr-o fază care nu anunţa nimic, valencienii fiind, probabil, cu gândul la finală!

Rezultatele semifinalelor: Juventus Torino - Benfica Lisabona 0-0, calificată Benfica, după 1-2 în tur; Valencia CF - FC Sevilla 3-1 (Feghouli 14, Beto 26-autogol, Mathieu 69/ Mbia 90+4), calificată FC Sevilla, după 0-2 în tur. Finala UEL va avea loc pe 14 mai, la Torino: FC Sevilla - Benfica Lisabona.