Calificări spectaculoase pentru FC Sevilla şi CF Valencia

Fotbal / UEFA Europa League, sferturi de finală, manşa retur

Sport 11 Aprilie 2014 / 00:00 568 accesări

Manşa retur a sferturilor de finală din UEFA Europa League a oferit, aseară, două victorii de senzaţie pentru echipele spaniole FC Sevilla şi CF Valencia. Dacă Sevilla a eliminat pe FC Porto, scor 4-1 (după 0-1 în tur), Valencia a revenit incredibil după înfrângerea din Elveţia, 0-3 cu FC Basel, şi s-a impus, după prelungiri, cu 5-0, eroul partidei fiind atacantul Paco Alcácer, autorul unei triple.

Celelalte formaţii calificate în semifinale, Juventus Torino şi Benfica Lisabona, au câştigat şi meciurile retur, italienii având ceva emoţii în confruntarea cu Olympique Lyon.

Rezultate: JUVENTUS TORINO - Olympique Lyon 2-1 (Pirlo 4, Marchisio 68 / Briand 18) - în tur: 1-0, FC SEVILLA - FC Porto 4-1 (Rakitic 5-pen., Vitolo 26, Bacca 29, Gameiro 79 / Quaresma 90+2) - în tur: 0-1, CF VALENCIA - FC Basel 5-0 (Paco Alcácer 38, 70, 114, Vargas 42, Bernat 118) - după prelungiri - în tur: 0-3, BENFICA LISABONA - AZ Alkmaar 2-0 (Rodrigo 39, 71) - în tur: 1-0. Tragerea la sorţi a partidelor din semifinalele UEL va avea loc astăzi, de la ora 13.30, la Nyon (Elveţia).

Tot azi, dar de la ora 13.00, la Nyon este programată şi tragerea la sorţi a duelurilor din semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, fază a competiţiei în care s-au calificat formaţiile Real Madrid, Chelsea Londra, Atletico Madrid şi Bayern Munchen, deţinătoarea trofeului.