Callatis a câştigat lejer primul amical din 2011

Sport 22 Ianuarie 2011 / 00:00 669 accesări

Callatis Mangalia, formaţie clasată pe locul 2 în Liga a III-a la fotbal, Seria a 2-a, a susţinut vineri, pe terenul din Albeşti, primul meci amical din anul 2011. Echipa antrenată de Erik Lincar, Aurel Chelu şi Laurenţiu Gheorghe s-a impus cu scorul de 5-0 (2-0) în faţa lui Internaţional Pecineaga, lider în Liga a IV-a, Seria Est, prin golurile marcate de Patane (2), Kamara (2) şi Bardu. Au jucat pentru Callatis, în repriza întâi: Bermudez - Fl. Stoica, Floricel, Răvoiu, Al. Iovănescu - I. Florea, Dimcea, Erdinci Cogali - Al. Grigoraş, Patane, Ioviţă; repriza a doua: L. Marin - Ţarălungă, Fl. Stoica, B. Bucur, L. Florea - Dimcea, Bolat, Kamara - Bardu, Calagi, Ioviţă (a mai intrat Dragomir, un jucător aflat în probe, care nu a convins şi nu va fi păstrat în lot). Nu au fost utilizaţi portarul Neagu şi atacantul Doicaru, ambii fiind menajaţi. „Sunt foarte mulţumit de acest prim meci amical, în care m-a interesat mai mult efortul fizic al jucătorilor, pe un teren ceva mai greu”, a declarat antrenorul principal Erik Lincar. Luni, mangalioţii vor pleca la Izvorani, pentru un cantonament de zece zile la care vor lua parte cei 21 de jucători din lot. Acolo, Callatis va susţine alte jocuri de verificare: cu Inter Clinceni (pe 26 ianuarie), cu ACS Berceni (pe 29 ianuarie), cu CS Buftea (pe 31 ianuarie) şi cu Astra II Ploieşti (pe 2 februarie).