Callatis a câştigat primul amical al anului

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1

Sport 23 Ianuarie 2012 / 00:00 629 accesări

Divizionara secundă Callatis Mangalia a disputat, sâmbătă, în Bulgaria, primul joc de verificare după aproximativ două săptămâni de la reluarea pregătirilor. Elevii lui Mugurel Cornăţeanu au întâlnit în deplasare pe Kaliakra Kavarna, formaţie clasată pe penultimul loc în prima ligă bulgară, în faţa căreia s-au impus cu 3-2 (0-1) după ce mangalioţii au fost conduşi cu 2-0! Golurile echipei constănţene au fost reuşite de Ionuţ Florea (min. 60), Enis Bolat (min. 77) şi Erdinci Cogali (min. 85). Antrenorul Mugurel Cornăţeanu a început meciul în formula: Mitrea - Cureteu, Răvoiu, Damian, Miron - Erdinci Cogali, Huzuneanu, I. Florea, Evdochim - Calagi, Crăciun. În repriza secundă au mai evoluat Bolat, Nazâru, I. Posteucă, Bardu şi portarul Dragoş Plopeanu, venit de la CS Buftea. Atacanţii Radu Doicaru şi Nicolae Hertu au rămas la Mangalia pentru a se pregăti mai bine din punct de vedere fizic, iar mijlocaşul Cojenel revine de astăzi la antrenamente după ce a fost învoit pentru a fi alături de soţia sa care a născut. În ceea ce-l priveşte pe atacantul Ibrahim Kamara, din Sierra Leone, conducerea clubului a anunţat că s-a renunţat la serviciile sale.

„Echipa s-a mişcat bine, s-a evoluat cu mult aplomb şi am obţinut o victorie frumoasă după ce gazdele conduceau la pauză. Echipa va intra de mâine (n.r. - astăzi) într-un cantonament de zece zile la Hotelul “President“ din Mangalia, iar următorul meci de pregătire îl vom disputa miercuri, la Mangalia, cu Dunărea Călăraşi, echipă din Liga a III-a“, a precizat preşedintele clubului din Mangalia, Neculai Tănasă.