Callatis a pierdut amicalul cu echipa Kaliakra

Sport 16 Februarie 2012 / 00:00 627 accesări

Callatis Mangalia şi-a continuat şi în această săptămână seria partidelor de verificare din Bulgaria. După ce şi-a reprogramat pentru această săptămână două meciuri de la turneul Albena Cup, jucătorii pregătiţi de Mugurel Cornăţeanu au evoluat, ieri, împotriva formaţiei Kaliakra Kavarna, penultimul loc în prima ligă bulgară. La capătul unui meci disputat, în care ambele formaţii s-au aflat în avantaj, Kaliakra s-a impus cu 2-1 (1-1). Scorul a fost deschis de căpitanul Callatis-ului, Cristi Bardu, în min. 25, însă bulgarii au egalat până la pauză prin Kovacev, în min. 41. Singura reuşită din repriza a doua i-a aparţinut lui Chavdarov, în min. 58. Cele două echipe se mai întâlniseră şi pe 21 ianuarie, Callatis impunându-se atunci cu 3-2. În partida de ieri, antrenorul Mugurel Cornăţeanu nu i-a putut folosi pe jucătorii din Bucureşti, care nu au ajuns din cauza drumurilor impracticabile, dar care vor juca astăzi, de la ora 14.00, în ultima partidă de la “Albena Cup 2012“. De menţionat că fundaşul nigerian Samson a revenit la echipă după ce a fost în probe la Dinamo II Bucureşti, iar la portarul Dragoş Plopeanu, venit în probe de la CS Buftea, s-a renunţat. În schimb, L. Marin, I. Posteucă şi I. Florea au fost convocaţi la naţionala de fotbal pe plajă a României. În meciul de ieri, pentru Callatis au evoluat: Mitrea - Cureteu, I. Posteucă, Răvoiu, Evdochim - Erdinci Cogali, I. Florea, Bolat - Bardu, Calagi, Hertu. În repriza secundă au mai evoluat: Neagu, Nazîru, Miron, Doicaru.