Callatis continuă cursa de urmărire a liderului

Fotbal / Liga a III-a, Seria a 2-a, etapa a 22-a

Sport 16 Aprilie 2011 / 00:00 818 accesări

Callatis Mangalia a obţinut o victorie pe cât de scontată pe atât de clară în disputa cu CS Buftea, din etapa a 22-a. Formaţia pregătită de Erik Lincar s-a impus, cu 4-0 (Bardu 12, 54, L. Florea 21, Răvoiu 49), la capătul unui meci pe care l-a controlat în totalitate şi în care scorul pe tabelă ar fi putut fi chiar mai mare. Trei puncte necesare pentru ca Mangalia să rămână în plasa liderului, Unirea Slobozia. În schimb, CS Eforie nu a reuşit să se întoarcă cu niciun punct de la Călăraşi, fiind învinsă cu 3-1. „Se putea mai mult şi la acest meci, mai ales că am egalat în minutul 67, prin Roman. Am primit însă gol la faza imediat următoare, iar gazdele au înscris ultimul gol în minutul 90“, a declarat antrenorul Gabriel Şimu.

Rezultatele etapei a 22-a: Callatis Mangalia - CS Buftea 4-0, Dunărea Călăraşi - CS Eforie 3-1, Unirea Slobozia - Partizanul Merei 6-0, Spicul Mopan - CSM Rm. Sărat 1-1, ACS Berceni - FC Voluntari 1-0, ABC Stoicescu - AFC Comprest 0-2. Meciul CS Tunari - Rapid II Bucureşti va avea loc sâmbătă, de la ora 17.00. Phoenix Ulmu a stat. Clasament: 1. Slobozia 53p, 2. Mangalia 51p, 3. Călăraşi 38p, 4. Berceni 37p, 5. Tunari 29p (golaveraj: 31-26), 6. Eforie 29p (24-28), 7. Rapid II 28p (26-16), 8. Voluntari 28p (20-18), 9. Ulmu 28p (25-30), 10. Mopan 23p (35-35), 11. Buftea 23 (26-37), 12. Comprest 22p, 13. Merei 18p, 14. Rm. Sărat 11p, 15. Stoicescu 4p. (Echipa CSM Rm. Sărat a fost sancţionată cu 6 puncte pentru neîndeplinirea baremului).