Callatis, înfrângere la scor în Bulgaria

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1

Sport 20 Februarie 2012 / 00:00 530 accesări

Callatis Mangalia a încheiat cu un eşec usturător seria partidelor de verificare din Bulgaria, fiind învinsă, cu 5-1 (1-0), de Kaliakra Kavarna, echipă care ocupă penultimul loc în prima divizie de la sud de Dunăre. Probabil că oboseala acumulată în ultima vreme şi-a pus amprenta asupra echipei pregătite de Mugurel Cornăţeanu, scorul final putând fi chiar mai drastic după modul în care cele două formaţii au evoluat. Callatis a reuşit să restabilească egalitatea în min. 56, prin Adrian Crăciun, dar apoi a căzut total, primind patru goluri în următoarele 23 de minute. Antrenorul Mugurel Cornăţeanu a început partida cu următorul “11“: Vl. Neagu - Cureteu, Damian, Răvoiu, Evdochim - Huzuneanu, Erdinci Cogali, Bolat - R. Lupu, Sin, Hertu. În repriza secundă au mai evoluat: Nazîru, Miron, Cojenel, Bardu, Adrian Crăciun şi Calagi. Nu au putut juca portarul Mitrea - probleme personale, fundaşul Samson - nu a avut viză pentru Bulgaria şi atacantul Doicaru - accidentat. Următorul meci de pregătire pentru Callatis Mangalia este programat miercuri, 22 februarie, în deplasare, cu liderul Seriei a 2-a din Liga a III-a, Unirea Slobozia.