Callatis, învinsă în Bulgaria

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1

Sport 06 Februarie 2012 / 00:00 650 accesări

Callatis Mangalia a fost învinsă în primul meci desfăşurat la turneul internaţional Cupa Albena, cedând cu 2-3 (0-3) în faţa divizionarei secunde Spartak Varna. Antrenorul Mugurel Cornăţeanu a început meciul într-un sistem diferit faţă de cel cu care evoluase în tur, preferând un 4-3-3 mai ofensiv, dar care în primele 45 de mintue nu a adus aştepările dorite. Cu doi dintre jucătorii transferaţi în această perioadă în echipa de început, fundaşul dreapta Radu Cureteu şi fundaşul central Ionel Posteucă, Mangalia s-a văzut condusă la pauză cu 3-0 prin reuşitele lui Mehmet Erhan (min. 6), Nachev Miroslav (min. 21) şi Ivanovic Velimir (min. 41). În partea secundă, Cornăţeanu a mizat şi pe ceilaţi patru jucători aduşi la echipă, portarul Mitrea, fundaşul Nazîru şi mijlocaşii de bandă Sin şi Lupu. Jocul Callatis-ului s-a schimbat în bine, iar jucătorul Andrei Sin, împrumutat de la Viitorul, a redus din diferenţă în min. 60. Golul de 2-3 a fost reuşit de “veteranul“ Enis Bolat, cu patru minute înainte de ultimul fluier al arbitrului.

Iată şi “11“-le de start al Mangaliei: Neagu - Cureteu, Răvoiu, I. Posteucă, Miron - Cogali, Huzuneanu, Cojenel - Bardu, Calagi, Ad. Crăciun. În repriza a doua au mai evoluat: Mitrea, Nazîru, Damian, Evdochim, I. Florea, Bolat, Sin, Doicaru şi R. Lupu. Callatis va disputa, astăzi, de la ora 13.00, a doua partidă de la acest turneu, împotriva echipei Svetkavitsa.