Callatis, la două puncte de Slobozia

Fotbal / Liga a III-a, Seria a 2-a, etapa a 19-a

Sport 26 Martie 2011 / 00:00 844 accesări

Vineri, în etapa a 19-a din Liga a III-a la fotbal, echipele constănţene din Seria a 2-a au părăsit terenul neînvinse. Callatis Mangalia a câştigat un meci greu, 2-0 pe terenul lui Rapid II Bucureşti, şi s-a apropiat la două puncte de ocupanta primei poziţii, Unirea Slobozia, care a pierdut la Berceni. CS Eforie a jucat acasă, dar nu a reuşit decât un egal cu CS Buftea, 1-1. „Am ratat o mulţime de ocazii, dintre care două singuri cu portarul! Am avut şi un penalty neacordat în repriza a doua, iar Chirilă a trimis în bara transversală în minutul 93”, a declarat Gabriel Şimu, antrenor principal la Eforie.

Rezultatele etapei a 19-a: CS Eforie - CS Buftea 1-1 (Militaru 17 - Dumitrescu 11-pen); Rapid II Bucureşti - Callatis Mangalia 0-2 (Al. Grigoraş 11, Bardu 26); Comprest GIM Bucureşti - CS Tunari 0-0; ABC Stoicescu - Spicul Mopan Bucureşti 1-3; CSM Rm. Sărat - Dunărea Călăraşi 2-0; ACS Berceni - Unirea Slobozia 1-0. Meciul Phoenix Ulmu - Partizanul Merei are loc sâmbătă, de la ora 15.00, pe stadionul Rocar din Bucureşti. FC Voluntari a stat.

Clasament: 1. Slobozia 44p, 2. Mangalia 42p, 3. Călăraşi 32p, 4. Berceni 30p, 5. Eforie 29p, 6. Rapid II 28p, 7. Voluntari 27p, 8. Tunari 26p, 9. Ulmu 22p, 10. Buftea 20p, 11. Spicul 18p (29-32), 12. Comprest 18p (golaveraj 19-30), 13. Merei 15p, 14. Rm. Sărat 7p, 15. Stoicescu 4p (Echipa CSM Rm. Sărat a fost sancţionată cu 6 puncte pentru neîndeplinirea baremului).