Callatis, la prima victorie din retur

Fotbal / Liga a III-a, Seria a II-a, etapa a 18-a

Sport 19 Martie 2011 / 00:00 892 accesări

Callatis Mangalia a reuşit să obţină primul succes din retur în faţa codaşei CSM Rm. Sărat, însă nu fără emoţii. Oaspeţii au deschis scorul după 25 de minute, iar Callatis a egalat prin Erdinci Cogali cu un minut înainte de pauză. În primul minut al reprizei a doua, Adrian Crăciun a adus Mangalia în avantaj, acelaşi jucător stabilind scorul final, în min. 56, 3-1 pentru Callatis. În schimb, CS Eforie, deşi a făcut o primă repriză foarte bună la Slobozia, nu a reuşit să obţină niciun punct, fiind învinsă cu 2-0 de actualul lider al Seriei a 2-a. „Am avut cinci ocazii foarte bune, dar gazdele au deschis scorul în min. 53, din penalty, după o imprudenţă a unui fundaş, iar apoi pe contraatac şi-au mărit avantajul, în min. 76. Ne-am fi dorit mai mult, să ajutăm şi Mangalia, dar din păcate nu am putut“, a declarat tehnicianul echipei din Eforie, Gabriel Şimu.

Rezultate: Callatis Mangalia - CSM Rm. Sărat 3-1, Unirea Slobozia - CS Eforie 2-0, CS Buftea - Phoenix Ulmu 1-2, Dunărea Călăraşi - FC Voluntari 0-0, CS Tunari - ABC Stoicescu 3-0, Spicul Mopan - ACS Berceni 1-2. Partida Partizanul Merei - Rapid II Bucureşti va avea loc sâmbătă, de la ora 15.00. Clasament: 1. Slobozia 44p, 2. Mangalia 39p, 3. Călăraşi 32p, 4. Rapid II 28p (golaveraj 26-12), 5. Eforie 28p (20-20), 6. Berceni 27p (26-19), 7. Voluntari 27p (17-13), 8. Tunari 25p, 9. Ulmu 22p, 10. Buftea 19p, 11. Comprest 17p, 12. Mopan 15p, 13. Merei 12p, 14. Rm. Sărat 4p (8-30), 14. Stoicescu 4p (14-49) (Echipa CSM Rm. Sărat a fost sancţionată cu 6 puncte pentru neîndeplinirea baremului).