Callatis Mangalia a detonat bomba etapei

Fotbal / Liga a III-a, Seria a 2-a, etapa a 28-a

Sport 04 Mai 2009 / 00:00 1564 accesări

Meci interzis cardiacilor la Mangalia, acolo unde Callatis a întîlnit una dintre aspirantele la locul secund în această serie, Unirea Slobozia. Oaspeţii, pregătiţi de fostul antrenor cu portarii la Farul, Ion Răuţă, au început în forţă şi, după doar 25 de minute, conduceau cu 2-0. Callatis a redus din diferenţă pînă la pauză, Enis Cogali marcînd în min. 40 şi anunţînd parcă ceea ce avea să se întîmple în partea secundă. Deşi nimeni nu le dădea vreo şansă reală, gazdele au continuat să atace, iar insistenţa le-a fost răsplătită. Chelu a egalat în min. 75, pentru ca Ene, cu un minut înaintea finalului, să trimită în lumea viselor speranţele de promovare ale celor din Slobozia. Într-o altă partidă, extrem de importantă pentru partea inferioară a clasamentului, CSM Medgidia a învins, cu 4-2 (1-1), pe Rocar. Şi aici oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, însă jucătorii pregătiţi de Constantin Funda au dus scorul la 4-1 în favoarea gazdelor după reuşitele lui Dodan (min. 20 şi 65) şi Ferenţi (50 şi 70). În final, oaspeţii au redus din handicap, însă nu au putut strica bucuria formaţiei din Medgidia care, graţie acestei victorii, a cedat celor din Însurăţei locul ce duce în Liga a IV-a. Medgidia a primit o mînă de ajutor şi din partea echipei Portul, trupa lui Gabriel Şimu cîştigînd, cu 4-0 (1-0), disputa cu Viitorul Însurăţei. În acest joc, pentru portuari au marcat Boritz (min. 4), Poşircă (min. 62), D. Niţă (min. 66) şi Lapa (min. 81). Oaspeţii au evoluat, din min. 70, cu un jucător mai puţin.

Rezultatele complete ale etapei: Rapid II - Farul II 1-0; Callatis Mangalia - Unirea Slobozia 3-2; CSM Medgidia - Rocar Bucureşti 4-2; Steaua II - Politehnica Galaţi 2-0; Portul Constanţa - Viitorul Însurăţei 4-0; Inter Gaz Bucureşti - CSO Ovidiu 0-3. Săgeata Stejaru - CS Eforie 4-0. CF Brăila şi Dunărea Călăraşi au stat.