Callatis, neînvinsă şi după duelul cu Slobozia

Fotbal / Liga a III-a, Seria 1, etapa 9-a

Sport 23 Octombrie 2010 / 00:00 726 accesări

Derby-ul etapei a 9-a din Seria a II-a a Ligii a III-a la fotbal, disputat la Slobozia, între Unirea şi Callatis Mangalia, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. A fost o partidă de un bun nivel calitativ şi în care victoria ar fi putut aparţine oricărei echipe. Gazdele au fost mai prezente în joc în prima repriză, dar marile situaţii de a deschide scorul le-au avut mangalioţii. În cele din urmă meciul s-a încheiat nedecis, iar Mangalia rămâne neînvinsă şi după această etapă şi îşi păstrează avansul de două puncte în clasament faţă de Slobozia. CS Eforie şi-a fructificat avantajul terenului propriu, victoria venind abia în al treilea minut al prelungirilor.

Rezultate: Unirea Slobozia - Callatis Mangalia 1-1 (pentru Mangalia a înscris Kamara - min. 74), CS Eforie - CS Tunari 2-1 (pentru Eforie au marcat Potoşcă - min. 75 şi Paraschiv - min. 90+3), Phoenix Ulmu - Spicul Mopan Bucureşti 2-1, Rapid II Bucureşti - ACS Berceni 0-1, CSM Rm. Sărat - ABC Stoicescu 2-0, FC Voluntari - AFC Comprest GIM Bucureşti 1-0. Sâmbătă, de la ora 15.00, se dispută meciul Partizanul Merei - Dunărea Călăraşi. Clasament: 1. Callatis 25p; 2. Slobozia 23p; 3. Călăraşi 16p (golaveraj: 17-9); 4. Berceni 16p (13-9); 5. Voluntari 15p; 6. Rapid II 13p; 7. Tunari 12p; 8. Spicul 11p (16-12); 9. Buftea 11p (11-12); 10. Eforie 10p; 11. Ulmu 7p; 12. Merei 6p; 13. Rm. Sărat 4p (3-15); 14. Comprest 4p (10-23); 15. Stoicescu 3p.