Camelia Potec, bronz la 1.500m liber

Campionatele Mondiale de nataţie

Sport 29 Iulie 2009 / 00:00 368 accesări

Ziua de ieri a Campionatelor Mondiale de nataţie de la Roma a prilejuit delegaţiei noastre cucerirea primei medalii. Performera este înotătoarea Camelia Potec, care a obţinut bronzul în proba de 1.500m liber, cu timpul de 15 minute, 55 de secunde şi 63 de sutimi. Cursa a fost cîştigată de italianca Alessia Filippi, în 15:44,93, urmată de daneza Lotte Friis, cu timpul de 15:46,30. Tot ieri a concurat şi constănţeanul Dragoş Agache, la 50m bras. Sportivul de la Farul a înregistrat în serii timpul de 27,93, cu care s-a clasat pe locul 39 la general (din 148 de înotători care au terminat proba), ratînd calificarea în semifinale pentru o jumătate de secundă.

Poloiştii români, învinşi de campionii mondiali

Echipa naţională de polo a României a pierdut ieri în faţa campioanei mondiale, Croaţia, în sferturile de finală ale CM de la Roma, cu scorul de 7-5 (2-0, 1-1, 2-1, 2-3). Golurile românilor au fost înscrise de Cosmin Radu (3), Andrei Buşilă şi Ramiro Georgescu. Tricolorii vor juca în turneul locurilor 5-8, prima partidă împotriva Ungariei, joi de la ora 12.40, iar în continuare România va susţine un meci de clasament, pentru locurile 5-6 ori 7-8. Naţionala Ungariei, triplă campioană olimpică, a fost marea victimă a sferturilor de finală, fiind eliminată de echipa Serbiei, scor 10-9, după prelungiri!