Camelia Potec, bronz la 400 m liber

Sport 25 Martie 2008 / 00:00 691 accesări

Revelaţia delegaţiei „tricolore” la Campionatele Europene de nataţie de la Eindhoven, Camelia Potec, s-a mai întrecut încă o dată pe sine şi a obţinut în ultima seară a competiţiei şi cea de-a treia medalie a sa. După un bronz la 800 m liber şi un argint la 200 m liber, Potec şi-a mai trecut în palmares şi un bronz la 400 m liber. Campioana olimpică en titre la 200 metri liber s-a luat din nou la întrecere cu cronometrul şi a obţinut cel de-al treilea timp din calificări: 4 minute, 10 secunde şi 25 de sutimi, după Federica Pellegrini (Italia) şi Coralie Balmy (Franţa). Din păcate, tot în această probă, Ionela Cozma a ratat calificarea în finală, după ce a fost cronometrată cu timpul de 4 minute, 15 secunde şi 31 de sutimi, al 14-lea al seriilor semifinale. În finală, eleva lui Philippe Lucas şi-a confirmat statutul de favorită la o medalie şi s-a ţinut la mică distanţă de adversarele sale din calificări, Pellegrini şi Balmy, deşi a avut un start mai puţin reuşit. Chiar dacă a fost a patra după primii 50 m, Potec a recuperat repede după cea de-a doua lungime de bazin, cînd a fost a treia, poziţie pe care nu a mai cedat-o pînă la final, cînd a oprit cronometrul la 4 minute 5 secunde şi 62 sutimi. Prima a fost italianca Federica Pellegrini, care a stabilit şi un nou record mondial, 4 minute, 1 secundă şi 53 de sutimi. Vechiul record, de 4 minute, 2 secunde şi 13 sutimi, era deţinut de franţuzoaica Laure Manaudou şi fusese stabilit în cadrul Europenelor de la Budepasta din 2006. Argintul de la 400 m liber a revenit franţuzoaicei Coralie Balmy. Un alt record mondial stabilit aseară a fost realizat de sportiva olandeză Marleen Veldhuis, în proba de 50 metri liber, cu 24 de secunde şi 9 sutimi. Vechiul record, 24.13, aparţinea tot unei olandeze, Inge De Bruijn, şi fusese stabilit pe 24 septembrie 2000, la Sydney, în Australia. În 1986, record mondial în această probă a fost deţinut şi de românca Tamara Costache, cu 25.31 şi apoi 25.28. Tot ieri, ştafeta masculină de 4x100 m mixt a României, în componenţa Răzvan Florea, Valentin Preda, Ioan Gherghel şi Norbert Trandafir, a ratat calificarea în finală, clasîndu-se pe locul 11 în serii. Sportivii români au încheiat proba în trei minute, 41 de secunde şi 63 de sutimi.

Delegaţia României se va întoarce în ţară, astăzi, la ora 16.50, pe Aeroportul Internaţional “Henri Coandă” din Bucureşti, cu cinci medalii europene, dintre care patru de bronz, prin Camelia Potec - la 800 m liber şi 400 m liber, Dragoş Coman - la 800 m liber şi Răzvan Florea - la 200 m spate, şi una de argint, prin Camelia Potec - la 200 m liber. O performanţă deosebită, ţinînd cont de faptul că obiectivul stabilit pentru această competiţie era de... o medalie.