Camelia Potec, în finala probei de 200 m liber

Înot

Sport 13 August 2008 / 00:00 548 accesări

Doi înotători români au concurat, ieri, în semifinale, iar Camelia Potec s-a calificat în a doua finală personală. Campioană olimpică en titre la 200 m liber, Potec a înregistrat timpul de 1:57,71, cu care a ocupat locul al doilea în semifinala cîştigată de italianca Federica Pellegrini. Finala era programată în această dimineaţă, de la ora 5.14, ora României. Ioan Gherghel, în schimb, a ratat calificarea în finală la 200 m fluture, clasîndu-se ultimul (1:56,57) în semifinala cîştigată de americanul Michael Phelps (1:53,70). În serii la 100 m liber, Norbert Trandafir s-a clasat pe locul 7, cu 50,74, iar ultimul calificat în semifinale a fost suedezul Jonas Persson, cu timpul de 48,51. La 200 m bras, Valentin Preda nu a luat startul. Astăzi va reveni în bazinul de la “Cubul Acvatic” şi constănţeanul Răzvan Florea, care înoată în seria a patra (din şase) a probei de 200 m spate, de la ora 13.54. 200 m spate este proba favorită a sportivului de la CS Farul, probă în care acum patru ani, la Atena, a cucerit bronzul. Semifinalele au loc joi, iar finala vineri, ambele fiind programate în jurul orei 5.00 dimineaţa, ora României.