Campioana en-titre, eliminată la CM de handbal masculin

Sport 25 Ianuarie 2013 / 00:00 1558 accesări

Sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Spania, disputate miercuri seară, au adus noi partide dramatice, la finalul cărora nu au lipsit nici mult savuratele surprize. După finale olimpice şi mondiale pierdute în faţa Franţei, Croaţia şi-a luat în sfârşit revanşa în faţa unei formaţii ticsite cu vedete de 24 de carate. Fără Ivano Balic, doar spectator la acest turneu final, dar şi cu Drago Vukovic - cartonaş roşu în secunda 41 - Croaţia a demonstrat că are un lot extrem de valoros şi echilibrat, ce poate acoperi orice absenţă. Centrul Domagoj Duvnjak - autor a 10 goluri în acest meci - şi Mirko Alilovic - 13 intervenţii salvatoare (procentaj de 45% în prima repriză) - au dus naţionala croată spre un succes clar, scor 30-23 (13-12). Tot în Pabellon Principe Felipe din Zaragoza s-a desfăşurat şi cel mai aşteptat meci pentru gazde, în care s-au întâlnit Spania şi Germania. Chiar dacă Silvio Heinevetter a avut 14 intervenţii salvatoare, iar interul stânga Sven-Soren Christophersen a reuşit şase goluri, Germania a trebuit să se recunoască în final învinsă, scor 28-24 (12-14), de o naţională iberică mai pragmatică şi cu un Julen Aguinagalde decisiv în multe momente. În semifinale a pătruns şi campioana europeană Danemarca, nordicii impunându-se, cu 28-26 (18-11), în faţa Ungariei, după un meci în care soarta calificării era decisă în mare măsură după primele 30 de minute. În fine, revelaţia Slovenia a mai făcut o “victimă” - Rusia - pe care a învins-o la limită, scor 28-27 (14-13). O partidă în care numai puţin de trei jucători ruşi au văzut cartonaşul roşu, Sergei Gorbok, Egor Evdokimov şi Mikhail Chipurin!

ÎNCEP SEMIFINALELE. Astăzi au loc partidele din penultimul act al competiţiei, ambele semifinale fiind programate la Palau Sant Jordi din Barcelona (16.500 locuri). De la ora 20.15 se vor întâlni Spania şi Slovenia, iar de la ora 22.30, faţă în faţă se vor afla Danemarca şi Croaţia. Sâmbătă, de la ora 20.00, este programată finala pentru medalia de bronz, iar duminică, de la ora 18.15 se va disputa finala mare a Campionatului Mondial.

Clasamentul final pentru locurile 5-24 este următorul: 5. Germania, 6. Franţa, 7. Rusia, 8. Ungaria, 9. Polonia, 10. Serbia, 11. Tunisia, 12. Islanda, 13. Brazilia, 14. Macedonia, 15. Belarus, 16. Egipt, 17. Algeria, 18. Argentina, 19. Arabia Saudită, 20. Qatar, 21. Coreea de Sud, 22. Muntenegru, 23. Chile, 24. Australia.